Švajcarska i Velika Britanija potpisale su danas sporazum o oporezivanju novca koji britanski državljani drže na tajnim računima u Švajcarskoj, što bi Vladi u Londonu moglo da donese milijarde funti. Sporazum je potpisan u Londonu, nakon što je nacrt istog dokumenta sklopljen između Švajcarske i Nemačke.Politika striktne poverljivosti pomogla je Švajcarskoj da u svom finansijskom sektoru nagomila dva triliona dolara iz inostranstva. Ova zemlja zbog toga se našla na udaru međunarodne kampanje protiv utaje poreza, pošto su se vlade širom sveta suočile sa budžetskim deficitima.
Švajcarska i Velika Britanija potpisale su danas sporazum o oporezivanju novca koji britanski državljani drže na tajnim računima u Švajcarskoj, što bi Vladi u Londonu moglo da donese milijarde funti.
Sporazum je potpisan u Londonu, nakon što je nacrt istog dokumenta sklopljen između Švajcarske i Nemačke.
Politika striktne poverljivosti pomogla je Švajcarskoj da u svom finansijskom sektoru nagomila dva triliona dolara iz inostranstva.
Ova zemlja zbog toga se našla na udaru međunarodne kampanje protiv utaje poreza, pošto su se vlade širom sveta suočile sa budžetskim deficitima.
Prema sporazumu potpisanom u Londonu, britanski državljani koji imaju novac u bankama u Švajcarskoj biće oporezovani stopom od 19 do 34 odsto.
Švajcarske banke moraće da plate unapred 630 miliona dolara, a retroaktivna naplata poreza doneće britanskoj Vladi oko 8,2 milijardi dolara.
Od 2013. godine primenjivaće se stopa poreza od 27 do 48 odsto, u zavisnosti od kategorije prihoda.
Obe stope poreza neznatno su niže od onih koje važe u Britaniji.
"Ako ste želeli da sakrijete svoj novac od poreznika, mogli ste da smestite novac u Švajcarsku, znajući da je on tamo zaštićen najjačim svetskim zakonima o poverljivosti. Ovaj sporazum to okončava", izjavio je Fil Bervik, pravni stručnjak kompanije "Mekgrigors".
Sporazum mora biti usvojen u parlamentima obe zemlje.
Švajcarska pregovara o sličnim sporazumima sa drugim državama, uključujući SAD i Italiju.