Švajcarske banke progone prljavi novac

Bez autora
Mar 22 2012

Bogataši iz Srbije koji štede u švajcarskim bankama, a novac nisu stekli na legalan način ili su "zaboravili" da plate porez više ne mogu da spavaju mirno. Naime, banke iz ove zemlje imaju šest meseci da se pripreme za politiku "čistog novca", novu strategiju koja stupa na snagu do septembra. To znači da banke neće više moći samo da prihvataju neproverene uloge, ali i da će proveravati stare "štediše".Za ovakvu, krajnje osetljivu situaciju potrebno je odrediti mere koje će banke morati da preduzmu, a jedan od predloga vlade je prekid poslovnog odnosa.

Švajcarske banke progone prljavi novacBogataši iz Srbije koji štede u švajcarskim bankama, a novac nisu stekli na legalan način ili su "zaboravili" da plate porez više ne mogu da spavaju mirno.

Naime, banke iz ove zemlje imaju šest meseci da se pripreme za politiku "čistog novca", novu strategiju koja stupa na snagu do septembra. To znači da banke neće više moći samo da prihvataju neproverene uloge, ali i da će proveravati stare "štediše".

Za ovakvu, krajnje osetljivu situaciju potrebno je odrediti mere koje će banke morati da preduzmu, a jedan od predloga vlade je prekid poslovnog odnosa. Ukoliko klijent želi da svoj novac prenese na neko drugo mesto, banka mora da bude sigurna da je taj kapital zaista izašao iz Švajcarske.

- To je teško sprovesti, ali ukoliko je vlada jedne tako ozbiljne zemlje donela takvu odluku, sigurno će se i primenjivati - kaže za "Novosti" Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

- Još od Drugog svetskog rata je Švajcarska bila "meka" za mnoge koje su na nelegalan način stekli novac. Ali, mnogo je još uvek nerešenih pitanja, a glavno je: kako će bankar da proceni da li je njegov klijent utajio porez. Takođe, mnogo novca ide preko ofšor kompanija, tako da je teško ući u trag prestupnicima. Ipak, sigurno da će postojati mehanizmi za otkrivanje i imena onih koji su zaobišli zakon.

Finansijski stručnjaci tvrde da su ulozi koji potiču od pranja novca ogromni, da je njihovo poreklo teško utvrditi i da su oni često prebačeni preko ofšor kompanija. Bankari, s druge strane, veruju da država mora da odigra ozbiljniju ulogu u otkrivanju utaje poreza.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik