Projekti gradnje novih atomskih elektrana uveliko se razmatraju u celom svetu, a prema podacima Međunarodne agencije za energiju na globalnom nivou sada rade postrojenja u 372 nuklearne elektrane, sa ukupno 440 reaktora. Najviše nuklearki ima u SAD - 106, zatim u Francuskoj - 63, Japanu - 55, Rusiji - 32, Nemačkoj - 20.U našem neposrednom okruženju postoji čak desetak nuklearnih reaktora, u nuklearkama „Krško” u Sloveniji, „Pakš” u Mađarskoj, „Černe vode” u Rumuniji, „Kozloduj” u Bugarskoj, a u poslednje vreme se govori o izgradnji nove atomske elektrane „Belene” u Bugarskoj, sa dva nuklearna bloka od po 1.000 megavata.
Projekti gradnje novih atomskih elektrana uveliko se razmatraju u celom svetu, a prema podacima Međunarodne agencije za energiju na globalnom nivou sada rade postrojenja u 372 nuklearne elektrane, sa ukupno 440 reaktora.
Najviše nuklearki ima u SAD - 106, zatim u Francuskoj - 63, Japanu - 55, Rusiji - 32, Nemačkoj - 20.
U našem neposrednom okruženju postoji čak desetak nuklearnih reaktora, u nuklearkama „Krško” u Sloveniji, „Pakš” u Mađarskoj, „Černe vode” u Rumuniji, „Kozloduj” u Bugarskoj, a u poslednje vreme se govori o izgradnji nove atomske elektrane „Belene” u Bugarskoj, sa dva nuklearna bloka od po 1.000 megavata. Apsolutni planetarni lider po broju nuklearnih elektrana su SAD sa 106 atomskih centrala , ukupne instalisane snage od 102.000 megavata.
Francuska je već decenijama apsolutni evropski lider u proizvodnji električne energije u nuklearnim elektranama, jer raspolaze sa 63 „atomke”, instalisane snage od 75.000 megavata.
Ta evropska zemlja troši samo 40 odsto električne energije proizvedene u nuklearkama, a ostatak izvozi i godišnje zarađuje milijarde dolara.
Od zemalja u okruženju, Rumunija ima nuklearnu elektranu „Černa voda”, a u planu je da se u toj zemlji do 2030. godine izgradi još jedna nuklearka od 1.000 megavata.
U Mađarskoj postoji jedna nuklearna elektrana „Pakš” sa četiri reaktora, koji proizvode oko 40 odsto struje u toj zemlji. Na prostorima bivše Jugoslavije jedina nuklearna elektrana je „Krško” u Sloveniji, a ta zemlja namerava da podigne još jednu nuklearnu elektranu „Krško 2”.
Srbija bi u program gradnje vlastite nuklearne elektrane mogla da se uključi tek nakon 2030. godine.