Globalni sektor privatnog bankarstva ima potencijal da gotovo udvostruči obim, ukazala je međunarodna konsultantska kompanija za upravljenje bogatstvom "Skorpio partneršip" u godišnjem izveštaju "Globalno privatno bankarstvo 2010". Stručnjaci kompanije su procenili da je van tih banaka oko 10 biliona (hiljada milijardi) dolara bogatstva koje još nije privučeno usled niske dobiti, neefikasnosti ili pomanjkanja poverenja investitora. Sektor privatnog bankarstva i dalje predvodi "Benk ov Amerika", a slede švajcarska banka UBS i američki "Morgan Stenli". Oni treba da ulože mnogo napora da bi privukli nove klijente. Privatne banke su na kraju 2009. upravljale sa oko 16,5 biliona dolara, prema 14,5 biliona dolara na kraju 2008, uglavnom zahvaljujući poboljšanim tržišnim pokazateljima. Taj sektor sada upravlja sa samo 42 odsto od oko 40 biliona aktiva raspoloživih za investiranje koje pripadaju veoma bogatim pojedincima sa najmanje milion dolara novca viška.
Globalni sektor privatnog bankarstva ima potencijal da gotovo udvostruči obim, ukazala je međunarodna konsultantska kompanija za upravljenje bogatstvom "Skorpio partneršip" u godišnjem izveštaju "Globalno privatno bankarstvo 2010".
Stručnjaci kompanije su procenili da je van tih banaka oko 10 biliona (hiljada milijardi) dolara bogatstva koje još nije privučeno usled niske dobiti, neefikasnosti ili pomanjkanja poverenja investitora.
Sektor privatnog bankarstva i dalje predvodi "Benk ov Amerika", a slede švajcarska banka UBS i američki "Morgan Stenli". Oni treba da ulože mnogo napora da bi privukli nove klijente, navedeno je u izveštaju.
Privatne banke su na kraju 2009. upravljale sa oko 16,5 biliona dolara, prema 14,5 biliona dolara na kraju 2008, uglavnom zahvaljujući poboljšanim tržišnim pokazateljima.
Taj sektor sada upravlja sa samo 42 odsto od oko 40 biliona aktiva raspoloživih za investiranje koje pripadaju veoma bogatim pojedincima sa najmanje milion dolara novca viška.
"Na osnovu našeg globalnog istraživanja sa hiljadama klijenata i savetnika, realna suma aktiva koja bi mogla biti stavljena u banke je oko dve trećine ukupne sume koja je u bankama, odnosno oko 10 biliona dolara", ukazala je specijalni konsultant u "Skorpio partneršipu" Katrin Tilotson. "Osvajanje tih aktiva predstavlja realan odgovor za oporavak tog sektora".
Mada je u 2009. povećan ukupan obim bogatstva kojim su upravljale, privatne banke su imale teškoća da privuku nove aktive, ukazano je u studiji.
Oko 230 banaka koje su obuhvaćene istraživanjem prošle godine je od klijenata privuklo u proseku oko 900 miliona dolara novih aktiva, što je smanjenje za 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu, bez obzira na to što je povećan broj bogatih pojedinaca, naročito na tržištima u usponu i u Aziji.
Istraživanje je pokazalo da je sektor upravljanja bogatstvom, suprotno raširenom verovanju, krajnje koncentrisan. Pet vodećih kompanija - "Benk of Amerika", UBS, "Morgan Stenli", "Vels Fargo" i "Kredi Svis" - kontrolišu 41,5 odsto tog tržišta i posluju bolje od mnogih manjih igrača.
Prošle godine su među prvih 10 privatnih banaka na listu prvi put ušle i "Rojal benk ov Kanada" i švajcarska "Pikte".
"Banke koje nisu u prvih 100 počinju da pokazuju znake dugotrajnih teškoća usled smanjenja obima novog novca i realnog profita", ukazao je jedan od direktora u "Skorpio partneršipu" Stiven Vol.