Državno i šakom i kapom

Bez autora
Jul 29 2010

Prema dostupnim informacijama, trenutno ne postoje precizni podaci ko sve i u kojoj meri, u ovoj godini koristi finansijsku pomoć države. Mada smo, krajem prošle godine, prvi put dobili zakon koji reguliše ovu oblast, kao i Komisiju koja za zadatak ima kontrolu ovih tokova, precizne informacije o tome koga finansijski trenutno pomažu državni organi i zašto biće nam dostupni tek u drugoj polovini 2011. godine. Prema poslednjem objavljenom izveštaju o dodeljenoj državnoj pomoći u 2008. godini, u Srbiji je kroz razne instrumente - subvencije, poreske podsticaje i povoljne zajmove, programe zapošljavanja i restrukturiranja i sektorsku podršku, dodeljeno 658 miliona evra, odnosno gotovo dva odsto BDP. Zakon je predvideo i da je dozvoljena pomoć za razvoj nerazvijenih područja, za projekte od posebnog, nacionalnog značaja i unapređenje određenih privrednih delatnosti...

Državno i šakom i kapomPrema dostupnim informacijama, trenutno ne postoje precizni podaci ko sve i u kojoj meri, u ovoj godini koristi finansijsku pomoć države.

Mada smo, krajem prošle godine, prvi put dobili zakon koji reguliše ovu oblast, kao i Komisiju koja za zadatak ima kontrolu ovih tokova, precizne informacije o tome koga finansijski trenutno pomažu državni organi i zašto biće nam dostupni tek u drugoj polovini 2011. godine.

Prema poslednjem objavljenom izveštaju o dodeljenoj državnoj pomoći u 2008. godini, u Srbiji je kroz razne instrumente - subvencije, poreske podsticaje i povoljne zajmove, programe zapošljavanja i restrukturiranja i sektorsku podršku, dodeljeno 658 miliona evra, odnosno gotovo dva odsto BDP. Zakon je predvideo i da je dozvoljena pomoć za razvoj nerazvijenih područja, za projekte od posebnog, nacionalnog značaja i unapređenje određenih privrednih delatnosti.

Zakon ne predviđa kontrolu dodeljenih subvencija u poljoprivredi, dotacije iz budžeta za socijalne namene, dotacije ustanovama, udruženjima i drugim, neprofitnim subjektima.

- Zakonom o kontroli državne pomoći propisana je obaveza Ministarstva finansija da, na osnovu podataka prikupljenih od davalaca državne pomoći, pripremi Predlog godišnjeg izveštaja o dodeljenoj državnoj pomoći - kaže za “Novosti” Inge Šuput - Đurić, predsednik Komisije za kontrolu državne pomoći i pomoćnik ministra finansija.

Donošenje Zakona o kontroli državne pomoći, ali i brzo donošenje svih potrebnih podzakonskih akata i formiranje Komisije koja bi se bavila kontrolom tih tokova, bilo je, inače, jedan od uslova koji su, pred Srbiju, postavljeni u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

Ono što je, međutim, primedba stručnjaka jeste da kontrolu tokova državne pomoći danas vrše - državni činovnici. Da podsetimo, predsednica Komisije je pomoćnica ministra finansija, dok su članovi - predstavnici Ministarstva ekonomije, Ministarstva infrastrukture i Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, kao i Komisije za zaštitu konkurencije. Tako, zapravo, samo predstavnik ove poslednje nije iz izvršne vlasti, a koja, po pravilu, državnu pomoć i raspodeljuje. Inge Šuput - Đurić se, međutim, ne slaže sa ovim primedbama struke.    

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik