U julu ove godine Narodna banka Srbije je među bankama sprovela anketu o kamatnim stopama na kredite stanovništvu u periodu april–jun 2010. godine. Podaci su dobijeni od poslovnih banaka i Narodna banka Srbije ne odgovara za njihovu tačnost i ispravnost, naznačeno je u saopštenim rezultatima ankete. Isključivo su informativnog karaktera, ne predstavljaju zvaničnu ponudu poslovnih banaka i njihovo objavljivanje ni na koji način ne obavezuje NBS. Pokazatelje Narodne banke iz ankete o kamatama u junu 2010. godine uporedili smo sa podacima iz iste ankete u junu 2009. Na prvi pogled, reklo bi se da su razlike u prosečnim kamatama i njihovim najnižim i najvišim iznosima između dva juna neznatne ili male, ali od banke do banke one su drastične. Prosečna kamatna stopa na stambene kredite indeksirane u evrima na dan 30. jun 2010. bila je 8,58 odsto. Reč je o kamatama koje banke utvrđuju u skladu sa svojom poslovnom politikom, ili nude kredite s ugovorenom fiksnom kamatnom stopom.
U julu ove godine Narodna banka Srbije je među bankama sprovela anketu o kamatnim stopama na kredite stanovništvu u periodu april–jun 2010. godine.
Podaci su dobijeni od poslovnih banaka i Narodna banka Srbije ne odgovara za njihovu tačnost i ispravnost, naznačeno je u saopštenim rezultatima ankete. Isključivo su informativnog karaktera, ne predstavljaju zvaničnu ponudu poslovnih banaka i njihovo objavljivanje ni na koji način ne obavezuje NBS.
Pokazatelje Narodne banke iz ankete o kamatama u junu 2010. godine uporedili smo sa podacima iz iste ankete u junu 2009. Na prvi pogled, reklo bi se da su razlike u prosečnim kamatama i njihovim najnižim i najvišim iznosima između dva juna neznatne ili male, ali od banke do banke one su drastične.
Prosečna kamatna stopa na stambene kredite indeksirane u evrima na dan 30. jun 2010. bila je 8,58 odsto. Reč je o kamatama koje banke utvrđuju u skladu sa svojom poslovnom politikom, ili nude kredite s ugovorenom fiksnom kamatnom stopom. Sosijete ženeral banka Srbija i Univerzal banka primenjuju fiksne kamatne stope. Poslednjeg dana juna 2009. kod banaka koje kamatnu stopu određuju svojom poslovnom politikom i ne vezuju je direktno za referentnu osnovu, ukupna kamatna stopa kretala se u rasponu od 6,9 do 12 odsto, pri čemu kod najvećeg broja banaka (pet) njihov raspon iznosi između 6,01 i 9,0 odsto.
Redovna kamatna stopa na tekuće račune (dozvoljene pozajmice) u junu 2010. godine kretala se od 21,95 do 38,42 procenta, a u istom mesecu 2009. od 12,8 do 27,6 odsto.
Na nedozvoljene pozajmice redovna kamatna stopa na tekuće račune u junu ove godine bile je u rasponu od 24,95 do 98 procenata, a u junu 2009. najniža kamata bila je 30, a najviša 72 odsto.
Najniža kamata za potrošačke kredite indeksirane u evrima u junu 2010. kretala se od 12,75 do najviše 22 odsto. Poređenja radi, godinu dana ranije ovaj kredit mogao je da se dobije sa kamatom od 12,8 odsto, kao najnižom, a neke banke su je zaračunavale i po stopi od 27,6 procenata.
Kamata za potrošačke kredite u dinarima u junu ove godine kretala se od 13 do 33,6 procenata. Najniža ovogodišnja kamata na ovu vrstu kredita bila je za 3,5 procentnih poena niža od prošlogodišnje (16,4 odsto), dok su najviše bile identične (33,6 procenata).
Kamata na gotovinske kredite indeksirane u evrima ovogodišnjeg juna, od banke do banke, kretala se od 12,96 do 20,2 procenta, a u istom mesecu prošle godine bila je od 13,2 do 24 odsto.
Najniža kamata na gotovinske kredite u dinarima u junu prošle godine od 17,5 odsto bila je gotovo dvostruko veća od najviše – 34,5 procenata, a ove godine taj odnos se nije mnogo promenio. Najniža je 14, a najviša 27,25 odsto.
I ova anketa Narodne banke je pokazala da, baš kao na pijaci, pre nego što se pazari kredit, obavezno treba uporediti cene na svim „tezgama”.