Porez, pa plate

Bez autora
Sep 15 2010

Na osnovu neizmirenih poreza i doprinosa, preduzeća državi duguju više od 160 milijardi dinara. Jedini način da se situacija promeni, kažu u poreskoj upravi, jeste uvođenje obaveza poslovnim bankama, da ne mogu da isplate plate, dok poslodavac ne dostavi potvrde da je izmirio sve obaveze državi. Kada je 2004. godine ukinut SDK, država je izgubila uvid u tokove novca i rad firmi, a sada je, kažu u Poreskoj upravi, krajnje vreme da se kontrola ponovo uspostavi, i to preko banaka. To zahteva da banke prilikom isplate novca traže i nalog da se uplaćauju porezi i doprinosi. Takav sistem primenjuje se u mnogim zemljama u svetu. Da bi se banke obavezale da kotrolišu plaćanje obaveza državi, neophodna je izmena Zakona o Narodnoj banci i o poslovnim bankama. U Poreskoj upravi kažu da su od Ministarstva finansija tražili da pokrene postupak za te izmene.

Porez, pa platePreduzeća državi duguju više od 160 milijardi dinara, na osnovu neizmirenih poreza i doprinosa. U poreskoj upravi traže uvođenje obaveza poslovnim bankama, da ne mogu da isplate plate zaposlenima, dok poslodavac ne dostavi potvrde da je izmirio obaveze državi.

Na osnovu neizmirenih poreza i doprinosa, preduzeća državi duguju više od 160 milijardi dinara. Jedini način da se situacija promeni, kažu u poreskoj upravi, jeste uvođenje obaveza poslovnim bankama, da ne mogu da isplate plate, dok poslodavac ne dostavi potvrde da je izmirio sve obaveze državi.

Kada je 2004. godine ukinut SDK, država je izgubila uvid u tokove novca i rad firmi, a sada je, kažu u Poreskoj upravi, krajnje vreme da se kontrola ponovo uspostavi, i to preko banaka.

"To zahteva da banke prilikom isplate novca traže i nalog da se uplaćauju porezi i doprinosi. Takav sistem primenjuje se u mnogim zemljama u svetu", kaže Dragutin Radosavljević iz Poreske uprave Srbije.

Da bi se banke obavezale da kotrolišu plaćanje obaveza državi, neophodna je izmena Zakona o Narodnoj banci i o poslovnim bankama. U Poreskoj upravi kažu da su od Ministarstva finansija tražili da pokrene postupak za te izmene.

"Nije posao Narodne banke Srbije da kontroliše da li porez obavezno plaćaju i to je, pre svega, posao Poreske uprave", smatra ministarka finansija Diana Dragutinović.

I bankari kažu da kontrola uplate poreza i doprinosa nije njihov posao, da bi zbog toga imali dodatne troškove, a da će se poslodavci prilagoditi i naći nove načine za izbegavanje obaveza i pranje para. Ako odluka bude doneta, sve banke će morati da je poštuju, kažu u Narodnoj banci.

"Mada se radi o poslu koji nije klasičan bankarski po važećem zakonu, centralna banka ostaje otvorena za saradnju i ne isključuje mogućnost zajedničkog sastanka i komunikacije da bi se redefinisao pravni okvir i uredio čitav niz pitanja. Ja očekujem da će svi prihvatiti predlog i da će se sprečiti ove neželjene posledice", ističe Đorđe Jevtić iz Narodne banke Srbije.

Od početka godine, poreski inspektori su uplatu poreza i doprinosa kontrolisali u 5.500 firmi. Protiv polovine pokrenuli su poresko-prekršajne postupke, jer duguju 7,5 milijardi dinara. Kažu da će ubuduće više kontrolisati da li poslodavci prijavljuju celu platu ili deo isplaćuju radnicima na ruke, da bi izbegli obaveze prema državi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik