Potrošački krediti ispali iz zakona

Bez autora
Sep 20 2010

Direktiva o potrošačkim kreditima, odnosno finansijskim uslugama, na zahtev Narodne banke Srbije povučena je iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača koji bi uskoro trebalo da se nađe pred članovima vlade. To znači da će banke i dalje moći jednostrano da menjaju uslove iz ugovora i da eventualne promene kamata neće morati unapred da dogovaraju sa klijentima, kako je to donedavno bilo najavljivano iz Ministarstva trgovine i usluga. Da li će u tom obliku zakon i biti usvojen u Skupštini zavisi od toga da li će vraćanje direktive predložiti skupštinski odbori. Ali, nacrt sigurno ide na vladu bez dela o finansijskim uslugama. U vodećim organizacijama za zaštitu potrošača oštro su reagovali na povlačenje ove direktive iz nacrta zakona. Jedna od najvećih novina koju je Zakon o zaštiti potrošača trebalo da donese je, kažu, upravo regulisanje potrošačkih kredita...

Potrošački krediti ispali iz zakonaDirektiva o potrošačkim kreditima, odnosno finansijskim uslugama, na zahtev Narodne banke Srbije povučena je iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača koji bi uskoro trebalo da se nađe pred članovima vlade.

To znači da će banke i dalje moći jednostrano da menjaju uslove iz ugovora i da eventualne promene kamata neće morati unapred da dogovaraju sa klijentima, kako je to donedavno bilo najavljivano iz Ministarstva trgovine i usluga.

Pomoćnik ministra trgovine za zaštitu potrošača Ljiljana Stanković je za „Politiku” to juče i potvrdila.

– Na preporuku Narodne banke Srbije mi smo iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača povukli direktivu o potrošačkim kreditima. Da li će u tom obliku zakon i biti usvojen u Skupštini zavisi od toga da li će vraćanje direktive predložiti skupštinski odbori. Ali, nacrt sigurno ide na vladu bez dela o finansijskim uslugama – rekla je Stankovićeva.

U vodećim organizacijama za zaštitu potrošača oštro su reagovali na povlačenje ove direktive iz nacrta zakona.

Jedna od najvećih novina koju je Zakon o zaštiti potrošača trebalo da donese je, kažu, upravo regulisanje potrošačkih kredita.

– U Srbiji ne postoji propis koji reguliše prava potrošača u odnosu sa bankama i finansijskim institucijama, niti mi imamo zakon o potrošačkim kreditima. To znači da će naši građani i dalje biti nezaštićeni u pogledu promena kamata ili jednostranih izmena uslova iz ugovora, a na taj način naša država zapravo omogućava bankama da kod nas rade ono što ne mogu u zemljama iz kojih dolaze – objasnio je Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS).

Papović je najavio i da će on i potpredsednik NOPS-a, Zoran Nikolić, zbog toga podneti ostavke na članstvo u ministrovom Savetu za zaštitu potrošača.

– Ako je tačno da je to urađeno na zahtev Narodne banke Srbije, onda mi pitamo tu instituciju zašto je to tražila od Ministarstva trgovine. Jer, takvim potezom direktno obespravljuje potrošače u našoj zemlji – ističe Papović.

Vest o povlačenju direktive o potrošačkim kreditima iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača izazvala je reakcije i u drugim organizacijama za zaštitu prava kupaca. Edina Popov, predsednica Asocijacije potrošača Srbije, rekla je da bi sada trebalo probati preko skupštinskih odbora uticati na to da se odeljak o finansijskim uslugama vrati u predlog zakona.

– Ovo nije jedini problem u vezi sa novim Zakonom o zaštiti potrošača. Još je bitnije istaći da mi ne znamo ni kakav nacrt zakona odlazi na vladu i u skupštinu, niti šta on sadrži. To nam niko iz Ministarstva trgovine ne saopštava – poručuju iz NOPS-a.

Prema ranijim najavama Slobodana Milosavljevića, ministra trgovine, Vlada Srbije bi narednih dana trebalo da usvoji Nacrt zakona o zaštiti potrošača. Na pripremi ovog propisa radi se već tri godine, a usvajanje u Skupštini očekuje se do kraja oktobra. Proces izrade zakona je sa dva miliona evra finansirala Evropska unija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik