Nakon višemesečne suše, kiša koja danima pada verovatno je najviše obradovala proizvođači kupusa.
Oni su tokom većeg dela vegetacije kupusa, nastojali da ga navodnjavanjem, održe u životu, što je povećalo troškove proizvodnje, pa nije isključen ni skok maloprodajne cene ovog proizvoda.
Konačno, kiša je nakvasila vojvođanska polja, a kišne kapi koliko su zakasnile ratarskim kulturama, toliko su dobrodošle proizvodnji kupusa, kojeg su futoški i begečki povrtari neprekidno zalivali.
"Mislim da će ovo biti prekretnica. Kupus se patio, od kada je rasađivan do dan danas, zbog visokih temperatura i nedostatka vlage, mada smo mi vlagu nadoknađivali, ali visoke temperature su problem. Ovo će biti spas i nadamo se da će ono što je ostalo biljaka izbaciti lepu glavicu", kaže Miroljub Janković, Futog.
"Ovo je prva ozbiljna kiša koju je ovaj kupus ovogodišnji osetio tj. dobio. Znače mnogo padavine. Zakasnile su ratarskim usevima, ali će kupusu značiti i nama. One znače, kao proizvođačima, zbog uštede na navodnjavanju i na troškovima navodnjavanja", kaže Nikola Živanov, Begeč.
Više zalivanja, veća potrošnja goriva, ulaganja u repromaterijal, značajno će poskupeti proizvodnju kupusa, kažu proizvođači i poručuju da neće biti jeftinih zelenih glavica.
"Ako kilogram kupusa u maloprodaji bude na nivou 150 dinara, nemoj te se iznenaditi. To i nije neka zarada, već peglanje onoga što ste uložili", kaže Miroljub Janković, Futog.
"Mi se nadamo isplativosti, da kada budemo ubirali krajnji proizvod sa njive, da će cena biti adekvatna i da nećemo samo pokriti naša ulaganja, već da će biti neke zarade i da će to biti prva kultura u ovoj sezoni da poljoprivrednik ima neke zarade", dodaje Nikola Živanov, Begeč.
Proizvođači kažu i to da će berba kupusa početi deset dana kasnije, a sa parcela, gde je ispoštovana agrotehnika gajenja, na tržište će stizati kupus dobrog kvaliteta.