Iz meseca u mesec raste tražnja za kreditima za refinansiranje. Banke sve više odobravaju ovu vrstu zajmova u dinarima, a kod pojedinih u ponudi su i krediti sa fiksnom kamatnom stopom, gde tokom celog perioda rata ostaje nepromenjena. Od početka godine, prema podacima Udruženja banka, ukupni dug građana za kredite bankama povećan je tokom aprila za 1,5 odsto u odnosu na mart i iznosi 429,68 milijardi dinara. Procentualno posmatrano, najveći rast od čak 7,8 odsto zabeležila je kategorija „ostalih” kredita, među kojima najveći deo čine zajmovi za refinansiranje, za koje građani sada duguju više od 38 milijardi dinara. Banke u svojoj ponudi imaju kredite za refinansiranje indeksirane u evrima, a sve više i dinarske. Ono na što u startu građani moraju da računaju jeste naknada banke koja iznosi od dva do 2,5 odsto na vrednost kredita. Uglavnom banke ovu vrstu zajma odobravaju bez depozita, učešća i žiranata. Poslednjih dana, primetno je da banke snižavaju kamatne stope za dinarske kredite pa i za ovu kategoriju zajma.
Iz meseca u mesec raste tražnja za kreditima za refinansiranje.
Banke sve više odobravaju ovu vrstu zajmova u dinarima, a kod pojedinih u ponudi su i krediti sa fiksnom kamatnom stopom, gde tokom celog perioda rata ostaje nepromenjena.
Od početka godine, prema podacima Udruženja banka, ukupni dug građana za kredite bankama povećan je tokom aprila za 1,5 odsto u odnosu na mart i iznosi 429,68 milijardi dinara. Procentualno posmatrano, najveći rast od čak 7,8 odsto zabeležila je kategorija „ostalih” kredita, među kojima najveći deo čine zajmovi za refinansiranje, za koje građani sada duguju više od 38 milijardi dinara.
Banke u svojoj ponudi imaju kredite za refinansiranje indeksirane u evrima, a sve više i dinarske. Ono na što u startu građani moraju da računaju jeste naknada banke koja iznosi od dva do 2,5 odsto na vrednost kredita. Uglavnom banke ovu vrstu zajma odobravaju bez depozita, učešća i žiranata. Poslednjih dana, primetno je da banke snižavaju kamatne stope za dinarske kredite pa i za ovu kategoriju zajma. To je slučaj sa „Folks bankom”. Efektivna kamatna stopa sada je 18,56 odsto i fiksna je.
- Zahtev za refinansiranje podnosi se na osnovu potvrde o stanju duga, bilo da je reč o kreditu, kreditnim karticama ili dozvoljenog minusa koje su odobrile druge banke. Dosadašnja praksa pokazala je da klijenti lakše i ekonomičnije upravljaju svojim sredstvima ukoliko su sva dugovanja svedena na jedan kredit - objašnjava Nenad Lučić, zadužen za razvoj proizvoda u „Folks banci”.
Zbog velikog interesovanja, kako objašnjavaju u „Eurobanci EFG” odlučili su da obnove ponudu potrošačkih kredita u dinarima sa fiksnom kamatnom stopom, koja može da se upotrebi za refinansiranje postojećih kredita ili dugova po kreditnim karticama. U prve tri godine otplate, kamatna stopa je fiksna.
Odnedavno u ponudi „Pireus banke” su krediti za refinansiranje i to u evrima i dinarima, koji se mogu iskoristiti za vraćanje starih kredita kod drugih banaka i lizing kuća. Svim klijentima koji podnesu zahtev do septembra neće biti naplaćena provizija.
„Erste banka” takođe ima ove kredite, s tim da, ukoliko je rok otplate do godinu dana, zaračunava se fiksna kamatna stopa, dok preko tog roka, ona je promenljiva.
U „Komercijalnoj banci” klijenti mogu da dobiju gotovinski kredit u dinarima za refinansiranje bez žiranata, dok je žirant potreban za ostale građane. Ova posebna ponuda važi do kraja godine.