Srpski turizam: Krstarenje Dunavom – šta to beše?

Bez autora
Jul 05 2010

Dunav je na svom toku kroz Srbiju vrlo atraktivan za turiste, ali njegove mogućnosti još nisu dovoljno iskorišćene, a sada problem predstavlja i visok vodostaj koji otežava krstarenje tom rekom. Postoji i problem nautičkog turizma na Dunavu, jer na našem delu te velike međunarodne reke još nema dovoljno marina, pa zbog toga najveći broj turista krstari po njoj u sopstvenim ili iznajmljenim čamcima i jahtama. Poslednjih godina najčešće Dunavom krstare inostrani turistički brodovi koji, međutim, mogu da pristanu samo u uređene luke. Broj turista u Nacionalnom parku Đerdap povećan je od kad je izgrađena luka u Donjem Milanovcu. Prošle godine je oko 15 hiljada stranaca boravilo u Donjem Milanovcu, a ove godine, najavljeno je 120 pristajanja velikih turističkih brodova, znači da se može očekivati oko 25 hiljada turista, što je veliko povećanje u odnosu na lanjski nivo.

Srpski turizam: Krstarenje Dunavom – šta to beše?Dunav je na svom toku kroz Srbiju vrlo atraktivan za turiste, ali njegove mogućnosti još nisu dovoljno iskorišćene, a sada problem predstavlja i visok vodostaj koji otežava krstarenje tom rekom, navode u Turističkoj organizacije Srbije (TOS).

Postoji i problem nautičkog turizma na Dunavu, jer na našem delu te velike međunarodne reke  još nema dovoljno marina, pa zbog toga najveći broj turista krstari po njoj u sopstvenim ili iznajmljenim čamcima i jahtama.    

Ima luka, ima i turista


Poslednjih godina najčešće Dunavom krstare inostrani turistički brodovi koji, međutim, mogu da pristanu samo u uređene luke, navode u TOS-u.

Prema rečima direktora Nacionalnog parka Đerdap Saše Nestorovića broj turista u tom centru za boravak gostiju povećan je od kad je izgrađena luka u Donjem Milanovcu.

Prošle godine je oko 15 hiljada stranaca boravilo u Donjem Milanovcu, a ove godine, najavljeno je 120 pristajanja velikih turističkih brodova, znači da se može očekivati oko 25 hiljada turista, što je veliko povećanje u odnosu na lanjski nivo.

Celom dužinom plovan

Na srpskom delu Dunava, koji je, za razliku od drugih zemalja, plovan celom dužnom, nalaze se jedinstvene prirodne i istorijske znamenitosti - dva nacionalna parka Fruška Gora i Đerdap,  niz od sedam srednjovekovnih tvrđava, među kojima i najveća i najlepša na toj reci - Golubačka.

Posebna atrakcija je plovidba Đerdapskom klisurom i Gvozdenom kapijom,  a tokom plovidbe turisti mogu da posete i arheološke lokalitete - Lepenski vir i Viminacijum.

Za inostrane turiste organizuje se i posebna tura "Putem rimskih careva", u saradnji sa okolnim zemljama.

Rezervati retkih vrsta

Dunav obiluje i brojnim adama, sa zaštićenim i jedinstvenim primercima biljnog i životinjskog sveta.

Odmah po ulasku u Srbiju nalazi se specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje, na 20 hiljada hektara, gde živi 280 vrsta ptica.

U Nacionalnom parku Fruška Gora ima oko 1.500 biljnih vrsta od kojih je 50 na spisku biljnih retkosti. Tu živi i oko 200 ptica, kao i  ugrožene životinjske vrste-divlja mačka, kuna belica, puh lešnikar i 16 vrsta slepih miševa.

U Nacionalom parku Đerdap postoji više od 1.100 biljnih vrsta, među kojima se nalazi i određen broj koje su na severu Evrope izumrle tokom ledenog doba.

Ne nude Agencije  – samo vlasnici brodova

U Srbiji, međutim, nema mnogo turističkih agencija koje u svojoj ponudi imaju krstarenja Dunavom i drugim rekama, a time se uglavnom bave nautički klubovi u pojedinim mestima, ili neki vlasnici brodova.   

Ove godine se u ponudi pojavio i jedan novi brod - "Zlatno srce"  - izgrađen u Bečeju, namenjen za đačke izlete i opremljen da može da posluži i kao učionica.

Na brodu "Zlatno srce" nudi se više programa za osnovce  - "Beograd na ušću dveju reka" za 1.600 dinara, Beograd-Pančevo za 1.800 dinara, Beograd -Sremski Karlovci za 3 hiljade i Beograd-Smederevo za 2.800 dinara.

Kako je najavio vlasnik broda "Zlatno srce" Todor Ćuk planirano je i da brod bude lociran u Novom Sadu, odakle će ploviti do Sremskih Karlovaca po ceni od 1.800 dinara. To turističko plovilo inače može da primi 135 putnika.

Brod "Sirona", koji kreće sa Savskog pristaništa u Beogradu, u svojoj ponudi ima dvodnevni izlet do Đerdapa za 98 evra i jednodnevne do Viminacijuma za 35 i Novog Sada i Sremskih Karlovaca za 39 evra. Tu je i tradicionalno razgledanje Beograda sa reka danju i noću, a brod može da se zakupi i za posebne prilike.

Agencija "Laki travel" nudi krstarenje brodom "Balkanekspres" na relaciji Beograd-Belegiš-Beograd, a kompanija "Stokić" iz Velikog Gradišta krstarenje od Ramske tvrđave preko Golubačke klisure i Donjeg Milanovca do Kazana u Đerdapskoj klisuri.

Novosadska agencija "Magelan" svakog vikenda vodi turiste u razgledanje Novog Sada sa Dunava, po ceni od 350 dinara, kao i  plovidbu do Mačkovog spruda za 550 i Sremskih Karlovaca za 990 dinara. Agencija "Kompas" iz istog grada organizuje dvodnevne izlete od Beograda do Đerdapa za 95 evra.

Jahting klub "Kej" iz Beograda organizuje dnevna i noćna krstarenja po sistemu zakupa broda, dok vlasnik broda "Danuvije" nudi dvodnevna krstarenja od Beograda do Sremskih Karlovaca i Đerdapa" i jednodnevne ture do Beške, Smedereva, Vinče i Viminacijuma.

Boravak na brodu "Danuvije" i odlazak do Titela podrazumeva i plovidbu  rekom Tisom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik