U području južnog Banata, gde je manje padavina bilo i pre vrelog talasa, ima useva kojima nisu pomogle ni sporadične kiše proteklih dana.
U ovom trenutku najviše su ugroženi kukuruz, soja i šećerna repa, dok je kod suncokreta ta opasnost manja, zato što ta ratarska kultura lakše podnosi nedostatak vlage i visoke temperature, ocenjuje za „Politiku” diplomirani inženjer Jan Babka, savetnik za ratarstvo u Istraživačko-razvojnom institutu „Tamiš” Pančevo, koji pokriva atare opština Alibunar, Opovo, Kovačica i Pančevo.
Nepovoljni uslovi za useve, jara, uz nedostatak vlage u zemljištu, doveli su, ističu stručnjaci, do kulminacije suše krajem prve dekade jula i traju do sada. Nakon tople i suve zime na ovom terenu došlo je do rane pojave visokih temperatura, koje su bile značajno više od višegodišnjeg proseka, uz nastavak perioda sa izraženim nedostatkom vlage u zemljištu.
„Temperature od oko 40 stepeni u toku dana zabeležene na području južnog Banata dovele su do prekida procesa fotosinteze u biljkama. Noćne koje nisu silazile ispod 25 stepeni, otežavale su hlađenje biljaka. To će u sadejstvu sa zemljišnom i vazdušnom sušom u neprekidnom trajanju dužem od dve nedelje sigurno dovesti do značajnog a ponegde i drastičnog smanjenja prinosa u ratarskoj proizvodnji, napominje Babka.
U četiri katastarske opštine, kukuruz i ove sezone zauzima najveće površine. „Kralj polja” zasejan je na oko 65.000 hektara, suncokret na blizu 36.000, isto tolika je površina pod šećernom repom, dok je soja zasejana na blizu 8.900 hektara. U Institutu „Tamiš” napominju da ovu godinu od samog početka karakterišu nepovoljne vremenske prilike. Podsećaju da je taj trend nakratko, u toku maja i juna, prekinut, da bi krajem juna i početkom ovog meseca ponovo nastupio.
„Visinu šteta u proizvodnji je u ovom trenutku nemoguće proceniti, jer period nepovoljnih uslova još uvek traje. Jedino što je sigurno jeste da će one biti velike.