Vinogradari zadovoljno trljaju ruke, očekuju dobru berbu

Bez autora
Aug 13 2024

Očekuje se da će ovogodišnji rod grožđa biti bolji nego lani, ali kako kažu iskusni vinogradari, moraju sačekati još mjesec dana do berbe, pa da mogu sa sigurnošću tvrditi da je godina bila uspješna.

Radovan Vukoje, vlasnik Vinarije "Vukoje" iz Trebinja, za "Nezavisne novine" ističe da je za sada stanje odlično, iako do berbe ima još vremena.

"Ne volim prije berbe da pričam i prognoziram, jer imamo pred nama još dana i sedmica do berbe, ali za sada je stanje odlično. Nismo imali ni grada, ni nekog velikog nevremena, tako da očekujemo izuzetan rod i izuzetan kvalitet. Ljeto je sušno, imamo mogućnost zalijevanja tako da smo mogli da korigujemo neke stvari koje je trebalo. Za sada imamo veoma dobre prognoze, ali dok ne oberemo, nećemo moći reći kakva je godina bila. Nismo imali nikakvih bolesti, imali smo dobro proljeće, vegetacija je bila veoma dobra i berba će biti nešto ranija, nekih dvadesetak dana tako da očekujemo da ćemo imati rod vrhunskog kvaliteta", kaže Vukoje.

Sličnog mišljenja je Tamara Dragović, direktorka trebinjskog "Agrofina", koja za "Nezavisne novine" kaže da ove godine nisu imali problema sa bolestima, plamenjačom, a ni pepelnicom.

"Redovno smo radili zaštitu, svakih deset dana, nismo imali ni previše kiše, išlo nam je vrijeme na ruku. Nadamo se dobrom kvalitetu ove godine i dosta boljem rodu nego prošle. Ako nas posluži ovakvo toplo vrijeme do kraja avgusta, biće baš kvalitetan rod", smatra Dragovićeva.

Da je godina bila izazovna, kaže za "Nezavisne novine" Oksana Saček, vlasnica prnjavorske vinarije "Fazan", ali dodaje da nisu odustali od organske proizvodnje grožđa.

"Ova godina bila je vrlo izazovna, zato što smo imali mraza, pa je biljkama trebalo malo vremena da se oporave. Mislili smo da neće biti ništa roda, međutim, naše su biljke vrlo otporne i predivne, s tim da je organska proizvodnja od početka i biljke su naučile da se bore. Mislila sam da nećemo imati ništa roda, ali po svemu sudeći, biće roda iako je vrijeme bilo nepredvidivo", kaže Sačekova.

Prema njenim riječima najveći problem je bila činjenica da se smjenjivalo kišovito i sunčano vrijeme, a kako je istakla, oni rade bez pesticida i fungicida.

"Sa bolestima smo se izborili tako što smo ručno brali zaražene listiće, a moj muž je maloprije ošišao ručno i zadnji dio mladica na kojima dođe pepelnica. Imali smo problem i kada je sunce bilo prejako, speklo je grožđe i listove, tačno su bili pečeni. Sada smo geotekstilom zaštitili jedan dio grožđa da ga sunce totalno ne ispeče", objašnjava ona.

Napominje da se nikada ne može reći kakva je godina dok grožđe ne bude obrano i u podrumu.

"Nikad se ne zna, poljoprivreda je ugovor sa Bogom i biće kako on odluči, da li će biti kiše, leda, problema. Sa ovim klimatskim promjenama moramo se naviknuti i ne reagovati prebrzo sa nekim glupostima, nego ostati pri svojoj liniji. Kopao je moj muž sa radnicima tri nedjelje vinograd, ručno, a kopati jednom je bolje nego tri puta dodavati neko gnojivo", zaključila je Sačekova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik