Mnoge banke ne prezaju da ušićare na svakom koraku, odnosno na svakom ugovoru koji sklope sa klijentima. Tako, na primer,bankari “zaboravljaju” da obaveste klijente da su smanjili kamate na svoje usluge, podižu marže, prepuštaju klijentu da sam istražuje koliko iznosi euribor, ne naglašavaju da li je kamata fiksna ili promenjiva, a najveća nepoznanica za svakog građanina je klauzula u ugovoru koja glasi da banka ima pravo da menja kamatu u “skladu sa svojom poslovnom politikom”. Zbog toga i nije čudo što se Centru za zaštitu korisnika NBS javlja sve više građana koji se žale na razne “propuste” mnogih banaka. Tako prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, u prvoj polovini ove godine upućeno joj je 528 prigovora građana, kao i 12.259 poziva info-centru. Centar za zaštitu korisnika primio je ukupno 785 žalbi, od toga 85 odsto odnosi se na rad banaka.
Mnoge banke ne prezaju da ušićare na svakom koraku, odnosno na svakom ugovoru koji sklope sa klijentima.
Tako, na primer,bankari “zaboravljaju” da obaveste klijente da su smanjili kamate na svoje usluge, podižu marže, prepuštaju klijentu da sam istražuje koliko iznosi euribor, ne naglašavaju da li je kamata fiksna ili promenjiva, a najveća nepoznanica za svakog građanina je klauzula u ugovoru koja glasi da banka ima pravo da menja kamatu u “skladu sa svojom poslovnom politikom”.
Zbog toga i nije čudo što se Centru za zaštitu korisnika NBS javlja sve više građana koji se žale na razne “propuste” mnogih banaka. Tako prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, u prvoj polovini ove godine upućeno joj je 528 prigovora građana, kao i 12.259 poziva info-centru. Centar za zaštitu korisnika primio je ukupno 785 žalbi, od toga 85 odsto odnosi se na rad banaka.
Centralna banka je utvrdila da je povećan broj pritužbi na kredite i one su u ovoj godini dostigle 61 odsto, a istovremeno smanjen je broj prigovora koji se tiču tekućih računa. Klijenti su se najčešće žalili na povećanje kamatnih stopa za zajmove, probleme prilikom refinansiranja kredita, kao i način obračuna kamate na dugove po kreditnim karticama.
Od ukupnog broja prigovora koji su prispeli u NBS, 54 odsto se odnosi na rad šest banaka. Takođe je primećeno da je povećan broj prigovora na rad jedne banke zbog rasta kamatnih marži po već odobrenim kreditima. U prvih šest meseci ove godine Narodna banka Srbije obavila je i 64 medijacije, odnosno posredovala je u rešavanju problema banaka i klijenata. Od toga je 51 spor rešen.
Minus
Pojedine banke, na svaka tri meseca proveravaju da li je plata klijenta ista, odnosno da li i dalje pokriva dozvoljeni minus, iako je ugovor o pozajmici najčešće potpisan na godinu ili eventualno na 24 meseca. Ukoliko je zarada opala, banka automatski obaveštava korisnika ovog prekoračenja po tekućem računu da mu je “minus” smanjen.
Ali u suprotnom, kada plata raste, banka ćuti. Odnosno, građanin mora sam da podnese zahtev za povećanje pozajmice i da pri tome ponovo dostavi svu potrebnu dokumentaciju, kao da prvi put traži ovu uslugu.