Aerodromi širom bivše Jugoslavije uslužili su preko 13,5 milijuna putnika u periodu siječanj-kolovoz tekuće godine, a najznačajnija promjena je da je Podgorica pretekla Sarajevski aerodrom na devetoj poziciji poslije tri godine.Beogradski Aerodrom „Nikola Tesla“ (AERO) zadržao je lidersku poziciju sa 3,3 milijuna putnika i po prvi put u tekućoj godini bilježi rast (0,4%), zahvaljujući povećanom prometu u ljetnim mesecima. Zagrebački aerodrom je zadržao drugu poziciju (1,8 milijuna putnika, rast od 6,6%), dok su Split i Dubrovnik zadržali visoke stope rasta od 18,2 i 14,9%, respektivno.
Aerodromi širom bivše Jugoslavije uslužili su preko 13,5 milijuna putnika u periodu siječanj-kolovoz tekuće godine, a najznačajnija promjena je da je Podgorica pretekla Sarajevski aerodrom na devetoj poziciji poslije tri godine.
Beogradski Aerodrom „Nikola Tesla“ (AERO) zadržao je lidersku poziciju sa 3,3 milijuna putnika i po prvi put u tekućoj godini bilježi rast (0,4%), zahvaljujući povećanom prometu u ljetnim mesecima. Zagrebački aerodrom je zadržao drugu poziciju (1,8 milijuna putnika, rast od 6,6%), dok su Split i Dubrovnik zadržali visoke stope rasta od 18,2 i 14,9%, respektivno.
Aerodrom u Skoplju je tijekom kolovoza zabilježio najslabiji rast još od lipnja prošle godine (0,7%), ali i dalje bilježi visoku stopu rasta u prvih osam mjeseci od 17%. Od većih aerodroma u regiji bivše Jugoslavije, jedino Ljubljanski aerodrom bilježi pad broja putnika, i to od 5,3%.