DARS: Maštovita objašnjenja vozača koji nemaju vinjetu

Bez autora
Feb 06 2017

Vinjeta na vjetrobranskom staklu koja dokazuje da je za vozilo plaćena cestarina u Sloveniji je obvezna već devet godina, a nadzornici državnog koncesionara, tvrtke DARS, bilježe i zanimljive događaje s vozačima bez vinjete, kad moraju platiti kaznu. Ima različitih nespretnih, ali i smiješnih izgovora zašto su bez vinjete - na primjer da ju je odlijepilo dijete, otpuhao vjetar ili da je otpala u autopraonici, ispričao je službenik DARS-a Marjan Koler, podsjetivši da se vinjeta nalijepi na unutarnju stranu stakla, zbog čega nije baš vjerojatno da može samo tako otpasti. Ima i manje ugodnih situacija, kad je zbog vozača koji odbijaju platiti kaznu potrebno pozvati policiju. Tako su policajci jednom prilikom morali agresivnu vozačicu iz Njemačke vezati lisicama, jedan je vozač nakon što mu je izdan nalog za globu prijetio da će se zapaliti, a redarstvo je moralo intervenirati i kad je skupina turskih državljana bez vinjete u znak protesta na sat vremena blokirala promet, tako što su sjeli na sredinu ceste.

DARS: Maštovita objašnjenja vozača koji nemaju vinjetuVinjeta na vjetrobranskom staklu koja dokazuje da je za vozilo plaćena cestarina u Sloveniji je obvezna već devet godina, a nadzornici državnog koncesionara, tvrtke DARS, bilježe i zanimljive događaje s vozačima bez vinjete, kad moraju platiti kaznu.

"Ima različitih nespretnih, ali i smiješnih izgovora zašto su bez vinjete - na primjer da ju je odlijepilo dijete, otpuhao vjetar ili da je otpala u autopraonici", ispričao je za ljubljanski list "Žurnal" službenik DARS-a Marjan Koler, podsjetivši da se vinjeta nalijepi na unutarnju stranu stakla, zbog čega nije baš vjerojatno da može samo tako otpasti.

Ima i manje ugodnih situacija, kad je zbog vozača koji odbijaju platiti kaznu potrebno pozvati policiju. Tako su policajci jednom prilikom morali agresivnu vozačicu iz Njemačke vezati lisicama, jedan je vozač nakon što mu je izdan nalog za globu prijetio da će se zapaliti, a redarstvo je moralo intervenirati i kad je skupina turskih državljana bez vinjete u znak protesta na sat vremena blokirala promet, tako što su sjeli na sredinu ceste.

Broj onih  koji riskiraju takve situacije se zadnjih godina povećava, pa je lani naplaćeno šest posto više kazni, a u državni proračun pristiglo 8 milijuna eura, kazao je Koler.

Kod slovenskih vozača popularan je trik s vinjetom koji se također kažnjava i to s 500 eura, a primjenjuju ga oni koji vinjetu žele koristiti na više vozila, pa je zalijepe preko folije, kako bi je mogli upotrijebiti više puta. Takav se prekršaj kažnjava s maksimalnih 500 eura, a najviše takvih prekršitelja je iz Ljubljane i okolice, ispričao je Koler.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik