Isporuka robe iz kineskih luka kasniće mesec dana

Bez autora
Apr 07 2022

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kini i zatvaranja Šangaja, u kome se nalazi najveća kineska luka koja je takođe prošle nedelje bila zatvorena, postoji opasnost da se stvore novi problemi u dopremanju robe iz ove dalekoistočne zemlje.

To će dodatno poljuljati globalne lance snabdevanja koji su već znatno uzdrmani pandemijom i ratom u Ukrajini. Sva kašnjenja i zastoji koji budu prouzrokovani zatvaranjem dva ključna grada, Šangaja, a pre toga i Šendžena u kome se takođe nalazi velika luka, preliće se na već postojeće probleme u globalnim lancima snabdevanja što može znatno da utiče i na srpsko tržište. Dakle, kod nas se može očekivati kašnjenje, jer skoro polovina robe iz Kine stiže preko ova dva grada, ali i poskupljenje transporta.

Jelena Grubor Stefanović, predstavnica PKS u Kini, kaže da Šangaj postaje problem kako se nastavlja zatvaranje grada, koje će trajati sigurno do polovine meseca, a možda i do kraja aprila. Kašnjenja u isporukama biće i do mesec dana zbog ovog produženog zatvaranja.

– Lučke vlasti su u nedelju, doduše, objavile da Šangajska luka normalno radi i da nema zastoja u kontejnerskim brodovima, gde trenutno čeka 52 plovila na pristaništu, od kojih su devet kontejnerski. Međutim, kako je drumski transport onemogućen pošto je Šangaj odsečen, zastoj će biti neminovan. Šendžen je otvoren već tri nedelje tako da je situacija manje više sanirana u tom gradu – navodi Grubor Stefanović.

Što se tiče podataka o tome koje količine robe iz Kine u Srbiju stiže preko ove dve luke, ona naglašava da otprilike 30 odsto ide preko Šangaja dok 20 procenata stiže preko Šendžena. Zdravstvene vlasti u Šangaju su fazno zatvorile polovinu kineske finansijske prestonice 28. marta, podelivši grad od 26 miliona ljudi na istočni i zapadni okrug koje deli reka Huangpu koja protiče kroz centar grada. Drugi deo grada je bio zatvoren do juče.

Zatvaranje istočnog dela grada je blokiralo veliki broj fabrika, među njima i Teslinu fabriku. Lokalne vlasti su dale sve od sebe da spreče kašnjenje u proizvodnji uvođenjem zatvorenog sistema proizvodnje koji je omogućio da neke fabrike ostanu otvorene sve dok su radnici ograničeni na kretanje u fabričkim kampusima i pridržavaju se protokola testiranja na kovid. Iako je proizvodnja i dalje omogućena, glavni problem ostaje transport robe van fabrika koji je za sada onemogućen.

Šangaj je finansijski centar Kine, najveća kineska luka i važan centar proizvodnje poluprovodnika. Lučke vlasti su dozvolile da luka radi, ali operacije na kopnu, kao što su istovar kontejnera i transport robe su odložene. „Pudong”, glavni kineski aerodrom za kargo prevoz, takođe je ostao otvoren, mada su svi međunarodni letovi preusmereni na druge gradove do 1. maja.

Logističke kompanije se preusmeravaju na Ningbo luku koja je blizu kao i na znatno dalju luku Ćingdao, kako bi rešili ovaj problem. Međutim, zatvaranje Šendžena je već uvećalo broj kontejnerskih brodova koji su čekali na vezu u istočnom gradu Ćingdao na 22 sa devet sati od pre samo nekoliko nedelja, a i dodatno je uvećalo i red u Šangajskoj luci, još i pre zatvaranja Šangaja.

Pre mesec dana Šendžen, južnokineski centar proizvodnje i drugi glavni lučki grad Kine kompletno je bio zatvoren na nedelju dana. Lokalna blokada grada podstakla je strah od velikog prekida lanaca snabdevanja. „Fokson”, dobavljač „Epla”, bio je među glavnim proizvođačima koji su bili primorani da zatvore proizvodne lokacije u Šendženu. Bez obzira na to da li je reč o „ajfon” uređajima, automobilima ili elektronici, zaključivanje Šendžena i naknadi efekat na luku Jantijan, koja je četvrta po veličini u svetu, izazvao je već kašnjenja u isporuci širokog spektra proizvoda.

Zatvaranje Šendžena direktno utiče na proizvodnju svih elektronskih proizvoda, telefona, računara, poluprovodnika, čipova, tableta, slušalica i mnogih drugih elektronskih uređaja koji se oslanjaju na kinesku proizvodnju. Šendžen je srce proizvodnje elektronike u Kini i sedište tehnoloških giganata „Tencent” i „Huavej”.

Zatvaranje ovog južnog grada ima dodatni potencijal da zaustavi izvoz automobilskih komponenti koje bi mogle da ugroze ceo proizvodni proces u automobilskoj industriji. Kada je prošle godine u junu Šendžen bio zatvoren, napravili su se zastoji u lancima snabdevanja za koje su bili potrebni meseci da se raščiste.

Sva kašnjenja i zastoji koja budu prouzrokovani zatvaranjem ova dva ključna grada preliće se na već postojeće probleme u globalnim lancima snabdevanja kao što su brodovi koji stoje po mesec i više dana ispred luka SAD-a i time povećavaju zastoj i stvaraju poremećaj u snabdevanju. Ovo, naravno, znatno utiče i na Srbiju jer ti brodovi ispadaju iz rasporeda i ne mogu da preuzimaju robu na vreme u okviru globalnih lanaca snabdevanja.

Nebojša Đekić, direktor prodaje i razvoja „Kargo partner Srbija”, kompanije koja se bavi međunarodnom logistikom, kaže da zatvaranje Šangaja jeste veliki izazov, ne samo za logistiku već za celu industriju.

– Trenutno je većina transporta, skladišta i lučkih objekata u funkciji, pa smo naše pošiljke preusmerili na obližnje luke, ali kako možemo očekivati dalja zatvaranja, već radimo na alternativnim rešenjima. Kako će novonastala situacija uticati na celokupno tržište logistike, teško je predvideti sa sigurnošću, ali velika je verovatnoća da ukoliko ova situacija potraje, kapaciteti Šangaja neće tako lako biti nadoknađeni – navodi Đekić.

Prema njegovim rečima trenutne alternative su i dalje moguće, jer okolne luke, od kojih se posebno izdvaja Ningbo i dalje neometano rade. Na osnovu dosadašnjeg iskustva, ukoliko se zatvaranja u Kini produže možemo očekivati obustavljanje lanaca proizvodnje i posledično manju proizvodnju u državama koje uvoze sirovine iz Kine. Može se dalje očekivati potencijalno „zaglavljivanje” kontejnera i neravnoteža između uvoza i izvoza. Potom, poskupljenje samih transportnih usluga, kašnjenje i produžavanje vremena dostave pošiljki.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik