Luka Koper i cjelokupna slovenska logistika suočeni su s brojnim izazovima zbog kašnjenja u lancima opskrbe i rasta cijena energenata. Popunjenost skladišnih površina veliki je pritisak za Luku Koper.
Epidemija je donijela velike promjene u lancima opskrbe. Ako su nekad logistički akteri zagušenja mjerili minutama i satima, danas je riječ o višednevnim kašnjenjima, u sjevernoj Europi i do 20 dana, rekao je Andrej Cah, savjetnik Lučke uprave Koper, na okruglom stolu čiji je domaćin Pomorstvo administracija.
Prema njegovim riječima, europske luke, pa tako i Luka Kopar, pod velikim su pritiskom. Kašnjenja u eliminaciji tereta utjecala su na popunjenost skladišnih površina, što također dovodi do niže produktivnosti na kopnenoj strani, dodao je. Kupci u logističkoj industriji žele pouzdanost u isporuci pa robu naručuju i unaprijed.
Prema riječima predsjednika Sekcije lučkih špeditera Čedomila Bojanića, najgore je nepredvidljivost jer nije moguće normalno planiranje logističkih usluga. "Postoji i veliko opterećenje u pogledu cijena, koje su trenutno vrlo nestabilne", dodao je.
Predsjednik Udruge agencija za pomorski promet Slovenije Gracijan Necmeskal istaknuo je utjecaj situacije u Aziji, odakle dolazi većina kontejnera namijenjenih Kopru. Istaknuo je povećan broj brodova na sidrištu koparske luke te kazao kako će problem sa zasićenjem kapaciteta postati još veći.
Cah se složio, budući da će produljena kašnjenja u sjevernoeuropskim lukama povećati pritisak na skladišne kapacitete luke. Istaknuo je dodatne probleme s brzom otpremom robe zbog obnove željezničke infrastrukture koja se odvija u Sloveniji.
Lučki kapetan Vladimir Vladović kazao je kako se sigurnosna situacija nije promijenila zbog velikog broja brodova koji čekaju ispred koparske luke, jer se točno zna gdje se nalaze svi brodovi za Kopar.
Na sidrištu ispred Luke na raspolaganju imaju 13 sidrišta, a u slučaju dodatnog povećanja broja brodova naručeno im je dodatnih 10 sidrišta.