Transport robe u Srpskoj zapao je u duboku krizu, dok je u oblasti prevoza putnika situacija tek nešto povoljnija zahvaljujući drumskom saobraćaju i avio-liniji Banjaluka - Beograd. Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da je količina robe prevezene u drugom tromjesečju 2016. godine smanjena za čak 23,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Taj podatak je posebno zabrinjavajući jer sugeriše i na smanjenu ekonomsku aktivnost. Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić kaže da je do pada količine prevezene robe došlo zbog nerazvijene industrije, ali i niza drugih faktora. Iz dana u dan stižu izvještaji o brisanju prevoznika iz registra i smanjenju broja kamiona zbog nedostatka posla, kaže Grbić. Prevoznike muče i niske cijene prevoza, nelojalna konkurencija i masovan odlazak vozača u inostranstvo.
Transport robe u Srpskoj zapao je u duboku krizu, dok je u oblasti prevoza putnika situacija tek nešto povoljnija zahvaljujući drumskom saobraćaju i avio-liniji Banjaluka - Beograd.
Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da je količina robe prevezene u drugom tromjesečju 2016. godine smanjena za čak 23,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Taj podatak je posebno zabrinjavajući jer sugeriše i na smanjenu ekonomsku aktivnost.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić kaže da je do pada količine prevezene robe došlo zbog nerazvijene industrije, ali i niza drugih faktora.
- Iz dana u dan stižu izvještaji o brisanju prevoznika iz registra i smanjenju broja kamiona zbog nedostatka posla - kaže Grbić.
Prevoznike muče i niske cijene prevoza, nelojalna konkurencija i masovan odlazak vozača u inostranstvo.
- I pored niskih cijena prevoza teško je naplatiti usluge zbog čega mnogi prevoznici imaju problem sa likvidnosti. Domaći prevoznici dodatno su ugroženi zbog velikog broja stranih prevoznika, koji rade bez potrebnih dozvola. U posljednje vrijeme je lakše naći hirurga, nego vozača. Svi koji su dobri i žele da rade bježe u inostranstvo. Svi ti razlozi neminovno dovode do pada obima posla za domaće kamiondžije - kazao je Grbić.
Broj prevezenih putnika u drumskom saobraćaju porastao je u drugom kvartalu za 28,5 odsto. Iako statistika pokazuje rast direktor banjalučkog "Autoprevoza" Dejan Mijić ističe da oni bilježe pad broja putnika u gradskom, prigradskom i međunarodnom saobraćaju.
- Blagi rast broja putnika u ovoj godini imali smo samo u julu i avgustu. Svi ostali pokazatelji za prvih šest mjeseci su u padu. Sve više građana se odlučuje da koriste automobil zbog pada cijene goriva. Dodatni problem stvaraju i prevoznici koji rade na crno i nema napretka dok ta pojava ne bude iskorijenjena - kazao je Mijić.
Željeznički saobraćaj u svim sektorima bilježi pad obima posla. Prevoz robe smanjen je u drugom tromjesečju 9,5 odsto, dok je broj prevezenih putnika podbacio 8,7 procenata. To se odrazilo i na finansijski rezultat "Željeznica RS" koje su u drugom kvartalu značajno povećale gubitak.
Jedini aerodrom u Srpskoj uknjižio je smanjenje broja letova, a jedini pozitivan rezultat je rast broja putnika stranim avionima zahvaljujući redovnoj liniji Banjaluka - Beograd. Direktor "Aerodroma RS" Miroslav Janjić rekao je da imaju jednog avio-operatera manje zbog ukidanja leta "BH erlajnza" na relaciji Sarajevo - Banjaluka - Cirih.
- Međutim, ukoliko uporedimo broj prevezenih putnika u odnosu na broj letova onda imamo relativno povećanje broja prevezenih putnika - naveo je Janjić i dodao da su prognoze optimistične jer putnici svakodnevno rezervišu letove na relaciji Banjaluka - Beograd.
Pošta i telefonija
Statističari su izračunali da je broj pismonosnih pošiljki u drugom tromjesečju u odnosu na isti period prošle godine smanjen 2,3 odsto, dok je kod paketskih pošiljki zabilježen rast od 16,2 odsto, a kod telegrama za 66,5 odsto.
Iako je broj pretplatnika u mobilnoj telefoniji smanjen za 7,1 odsto, broj minuta razgovora je porastao 14,5 odsto. Broj minuta razgovora u fiksnoj telefoniji smanjen je 12,6 odsto.