Slovenske željeznice (SŽ) postat će 50-postotni vlasnik Nomago grupe koja nudi autobusni prijevoz po cijeloj zemlji i druge oblike mobilnosti. Fiksni dio kupoprodajne cijene iznosi 15,75 milijuna eura, a preostali dio ovisit će o poslovanju Grupe u naredn
Ugovor su potpisali generalni direktor SŽ Dušan Mes i glavni izvršni direktor Adventure Investments, vlasnik Nomaga, Aleš Škerlak. Za zaključak posla još je potrebna suglasnost Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, navode u zajedničkom priopćenju.
"Grupa Slovenske železnice sklopila je strateško partnerstvo s Nomago grupom na razvoju mobilnosti u Sloveniji i široj regiji", napisao je Mes i dodao da SŽ također ima ekskluzivno pravo na stjecanje 100% udjela u Nomagu do kraja godine. 2024.
Škerlak je u međuvremenu objasnio da Slovenija svojim strateškim partnerstvom SŽ-a i Nomaga stoji uz bok najvećim europskim pružateljima mobilnosti i da će moći diktirati nove trendove na ovom vrlo konkurentnom tržištu.
"Budućnost mobilnosti nije jasna, jer ljudi već dugo ne koriste samo jedno prijevozno sredstvo, već ga kombiniraju prema svojim potrebama. (...) U budućnosti će sve te usluge mobilnosti biti dostupne putnicima na jednom mjestu", rekao je.
Nomago grupa posjeduje 700 autobusa. Osim toga, Nomago također posjeduje ili upravlja s 22 autobusna kolodvora i stajališta diljem Slovenije te pet specijaliziranih radionica.
Nomago upravlja s više od 650 linija u cestovnom putničkom prijevozu, brine o više od 100 škola i tvrtki diljem zemlje, pruža gradski prijevoz putnika u Celju, Novoj Gorici, Idriji, Krškom, Postojni, Velenju i Brežicama, sustav javnog iznajmljivanja bicikala. osnovana u 11 slovenskih općina te je ujedno i vodeći ponuđač avio karata u Sloveniji.
Prema poslovnom planu, poslovni prihodi matične tvrtke Nomago ove će godine dosegnuti rekordnih 86 milijuna eura, što bi bilo za trećinu više nego 2021. godine, a očekuje se da će poslovni prihodi cijele grupe dostići 100 milijuna eura. Očekuje se da će se bruto dobit (EBITDA) zaustaviti na 15,9 milijuna eura. Krajem godine grupa će imati oko 1100 zaposlenih.
Grupa državnog željezničkog operatera je, prema podacima tvrtke, prošle godine ostvarila 544 milijuna eura prihoda, 83,8 milijuna eura EBITDA i 29,3 milijuna eura neto dobiti. Profitabilnost je bila puno bolja nego 2020. godine, kada je neto dobit iznosila 2,9 milijuna eura, a EBITDA 52,4 milijuna eura. Prihodi grupe u međuvremenu su iznosili 540,7 milijuna eura.
SŽ ističu da im je strateški cilj postati glavni stup mobilnosti, te da bi u budućnosti korisnicima trebali ponuditi cjelovite i ekološki prihvatljive usluge od kuće do destinacije. Slovenske željeznice u putničkom prometu u prosjeku godišnje prevezu više od 14 milijuna putnika s više od 500 vlakova dnevno.