Značajni gubici zbog sive ekonomije u drumskom trasportu

Bez autora
Feb 07 2017

Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Saša Stojanović izjavio je danas da novi Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju nije restriktivniji niti uvodi bilo kakvu novinu u odnosu na postojeće propise.Stojanović je povodom primedbi udruženja kombi prevoznika rekao da obavljanje međumesnog i međunarodnog prevoza putničkim vozilima, u šta spadaju i kombiji, nije dozvoljeno ni po postojećim propisima.

Značajni gubici zbog sive ekonomije u drumskom trasportuPomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Saša Stojanović izjavio je danas da novi Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju nije restriktivniji niti uvodi bilo kakvu novinu u odnosu na postojeće propise.

Stojanović je povodom primedbi udruženja kombi prevoznika rekao da obavljanje međumesnog i međunarodnog prevoza putničkim vozilima, u šta spadaju i kombiji, nije dozvoljeno ni po postojećim propisima.

Činjenica da se zakon kršio prethodnih 20 godina ne predstavlja razlog da se početak njegove primene predviđen za 12. februar, odloži. Naprotiv, pokazuje da je ova pojava duboko ukorenjena u društvu i da moramo da uradimo više na suzbijanju svih njenih negativnih posledica, kako po korisnike ove vrste prevoza, tako i po one koji legalno vrše ovu delatnost, istakao je Stojanović.

Prema njegovim rečima, procenjuje se da je šteta od sive ekonomije u drumskom transportu oko 55 miliona evra godišnje.

Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je precizirao da kombi kao vrsta vozila nije zakonom definisana kategorija ni po postojećim zakonima, već je reč o putničkim vozilima.

Takođe, Stojanović je napomenuo da ovim vozilima ni do sada nije bilo dozvoljeno obavljanje javnog linijskog, međugradskog ili međunarodnog prevoza putnika, kao što je, primera radi, prevoz od kuće do nekog od aerodroma u regionu.

Putničko vozilo ne može učestvovati u međumesnom i međunarodnom prevozu jer ova vozila osim što nemaju tahografe, pa nije moguće utvrditi vreme rada i odmora vozača u javnom prevozu, čime se ugrožavaju bezbednost saobraćaja i učesnika, nemaju kao preduzetnici ni registrovane redove vožnji niti međunarodne dozvole i teško da bi mogli da ih dobiju, objasnio je Stojanović.

On je ukazao na to da su ova pravila usklađena i sa regulativom EU, budući da se evropski propisi koji uređuju vreme rada i odmora vozača, kao i pristup tržištu međunarodnog linijskog prevoza, takođe ne odnose na putnička vozila, već samo na autobuse (koji imaju više od devet mesta za sedenje, uključujući i vozača).

Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je naglasio da je predstavnicima udruženja koje se protivi primeni zakona jasno da prevoz koji obavljaju, sa tehničkog aspekta, mogu legalno obavljati i po sada važećim propisima i po novom zakonu, pod uslovom da se registruju za obavljanje delatnosti i da umesto dosadašnjih putničkih vozila (8+1 sedište) nabave autobuse (12 i više sedišta), kojima je zakonom dozvoljeno obavljanje i domaćeg i međunarodnog prevoza.

Stojanović je podsetio i na to da je udruženje osnovano u junu 2016. godine i da u vreme izrade zakona, osim malog broja pojedinačnih inicijativa, nikakve zvanične inicijative u ovom pravcu nije ni bilo, i pored održanih javnih rasprava.

On je poručio da Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju prvi put definiše šta je nelegalan prevoz i uvodi nove mehanizme dokazivanja ove pojave.

Na taj način, sprečićemo da se ponove situacije iz prošlosti kada su ovakvi prekršaji ostajali nekažnjeni zbog nedostatka dokaza ili zastarevanja. Pored visokih novčanih kazni, jedna od predviđenih sankcija je i oduzimanje vozila, čime će se sprečiti ponavljanje istih prekršaja. Razmere i negativni efekti sive ekonomije zahtevaju odlučan odgovor, zaključio je Stojanović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik