Uskoro će biti proširena lista proizvoda iz Srbije na koje se neće plaćati carina prilikom izvoza u Rusku Federaciju. Privodi se kraju usaglašavanja međuvladinog protokola na osnovu kojeg će u Sporazumu o slobodnoj trgovini biti povećan broj proizvoda za koje se neće plaćati carinske dažbine. Od početka primene Sporazuma o slobodnoj trgovini 2000. godine rusko-srpska robna razmena povećana je za 10 puta, ali se taj sporazum i dalje ne koristi u dovoljnoj meri. Smatra se da postoje velike rezerve za povećanje robne razmene, a u Srbiji postoji i želja i roba koja može da se nađe na ruskom tržištu. Spoljnotrgovinska razmena Rusije i Srbije je u prošloj godini bila 2,75 milijardi dolara, od čega je Srbija izvezla robu u vrednosti od oko 570 miliona dolara, što je za od 53 odsto više nego 2009. godine.
Direktor trgovinskog predstavništva Rusije u Beogradu Jevgenij Kudinov ocenio je danas da će uskoro biti proširena lista proizvoda iz Srbije na koje se neće plaćati carina prilikom izvoza u Rusku Federaciju.
Privodimo kraju usaglašavanja međuvladinog protokola na osnovu kojeg će u Sporazumu o slobodnoj trgovini biti povećan broj proizvoda za koje se neće plaćati carinske dažbine, rekao je Kudinov u Leskovcu na konferenciji za novinare.
Kudinov, koji je sa predstavnicima Belorusije obišao nekoliko preduzeća u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu, rekao je da je od početka primene Sporazuma o slobodnoj trgovini 2000. godine rusko-srpska robna razmena povećana za 10 puta, ali da se taj sporazum i dalje ne koristi u dovoljnoj meri.
"Smatramo da postoje velike rezerve za povećanje robne razmene, a koliko smo primetili, obilazeći preduzeća na jugu Srbije, postoji i želja i roba koja može da se nađe na ruskom tržištu", kazao je on.
Prema njegovim navodima, spoljnotrgovinska razmena Rusije i Srbije je u prošloj godini bila 2,75 milijardi dolara, od čega je Srbija izvezla robu u vrednosti od oko 570 miliona dolara, što je za od 53 odsto više nego 2009. godine.
Kudinov je podsetio da je Sporazum carinske unije, u kojoj su Rusija, Belorusija i Kazahstan, sa Srbijom potpisan avgusta 2000. godine i dodao da se sa srpskim organima radi na dodatnim protokolima.
Sporazum te unije i Srbije će se primenjivati, kazao je Kudinov, do ulaska Srbije u Evropsku uniju (EU).
"Kako sarađujemo sa najrazvijenijim zemljama, tako ćemo sarađivati i sa vama, ali ja mislim da u period do ulaska Srbije u EU treba da iskoristimo pogodnost Sporazuma, da srpske kompanije zauzmu svoj deo evropskog tržišta i da se nakon ulaska u EU zadrže na našem tržištu, bez obzira na buduće carinske dažbine", dodao je on.
Kudinov je naglasio da je u međuvremenu potrebno da se mnogo radi, pre svega na usaglašavanju standarda srpskih proizvoda sa standardima Carinske unije Ruske Federacije, Belorusije i Kazahstana.