BiH samo 5,3 posto izvoza plasira na tržišta van Evrope, pa se, kada je riječ o izvozu robe van Starog kontinenta, nalazi na samom dnu u odnosu na sve druge evropske zemlje, pokazala je posljednja analiza plasmana robe i usluga evropskih zemalja van Evrope. Prema ovoj analizi, iza BiH su samo Makedonija sa 4,7 posto i Crna Gora sa 3,2 posto izvoza koji se plasira na tržište van Evrope. U grupi zemalja sa najnižim udjelom takvog izvoza nalazi se i Srbija, koja ostvaruje 5,4 posto izvoza van Evrope, te bi zbog toga, kao i BiH, Makedonija i Crna Gora, bila više pogođena krizom koja prijeti Evropskoj uniji, od samih njenih članica, jer imaju veliku vrijednost izvoza u susjedne zemlje, pokazuje analiza plasmana robe i usluga. Na vrhu liste evropskih zemalja koje izvoze van Evrope su Velika Britanija čijih 41,4 posto vrijednosti izvoza završava na vanevropskim tržištima, zatim Švajcarska sa 39,1 i Irska sa 37,1 posto. Njemačka gotovo jednu trećinu svog izvoza, odnosno 30,6 posto, plasira van Evrope, a najveći partner joj su SAD. Domaći ekonomisti ističu da ovi podaci pokazuju da BiH treba da smanji rizik od udara krize preko trgovinskih tokova, tako što bi svoju robu i usluge izvozila u više zemalja na različitim kontinentima.
BiH samo 5,3 posto izvoza plasira na tržišta van Evrope, pa se, kada je riječ o izvozu robe van Starog kontinenta, nalazi na samom dnu u odnosu na sve druge evropske zemlje, pokazala je posljednja analiza plasmana robe i usluga evropskih zemalja van Evrope.
Prema ovoj analizi, koju je uradio sajt www.makroekonomija.org., iza BiH su samo Makedonija sa 4,7 posto i Crna Gora sa 3,2 posto izvoza koji se plasira na tržište van Evrope.
- U grupi zemalja sa najnižim udjelom takvog izvoza nalazi se i Srbija, koja ostvaruje 5,4 posto izvoza van Evrope, te bi zbog toga, kao i BiH, Makedonija i Crna Gora, bila više pogođena krizom koja prijeti Evropskoj uniji, od samih njenih članica, jer imaju veliku vrijednost izvoza u susjedne zemlje, pokazuje analiza plasmana robe i usluga.
Na vrhu liste evropskih zemalja koje izvoze van Evrope su Velika Britanija čijih 41,4 posto vrijednosti izvoza završava na vanevropskim tržištima, zatim Švajcarska sa 39,1 i Irska sa 37,1 posto.
Morski put
- Njemačka gotovo jednu trećinu svog izvoza, odnosno 30,6 posto, plasira van Evrope, a najveći partner joj su SAD, navodi se u analizi.
Domaći ekonomisti ističu da ovi podaci pokazuju da BiH treba da smanji rizik od udara krize preko trgovinskih tokova, tako što bi svoju robu i usluge izvozila u više zemalja na različitim kontinentima.
Međutim, izvoz u zemlje van Evrope nije tako jednostavan.
„Što se tiče izvoza, potrebno je naglasiti da je tržište EU jako zahtjevno i mi ukoliko ne možemo da izvozimo na tržište EU, također ne možemo takve proizvode (koji ne zadovoljavaju stroge evropske norme) ni da provezemo kroz zemlje Evropske unije i to nam je veliki problem", istakao je Drago Nedić, direktor Ureda za veterinarstvo BiH.
On je dodao da bi BiH sigurno dobar dio proizvoda mogla da izvozi npr. u Tursku, jer je već bilo zainteresovanih privrednika za izvoz u ovu zemlju, ali ne možemo da idemo preko Bugarske koja je članica EU, pa nam jedino ostaje izvoz morskim putem, što dodatno usložnjava cijelu proceduru.