U Srbiji se zakon o zaštiti potrošača primenjuje od početka ove godine, a kako kažu nadležni, naredni korak, a to je njegova prava primena, tek sledi. Tačno je da Belgija nema vladu, ali zemlja nije stala, institucije rade, a građani uglavnom imaju poverenje u sistem.Kako se Belgija stara o potrošačima najlakše je proveriti u Saveznoj agenciji za bezbednost hrane. Tokom obilaska jednog supermarketa, kontrola nailazi na propust. Proizvodi koji su u frižideru moraju da se čuvaju na temperaturi od 2 do 4 stepena.
Iako nemaju vladu Belgija nije stala, institucije rade, a građani uglavnom imaju poverenje u sistem. Kao i širom EU, i Belgijanci su najosetljiviji na bezbednost hrane, ali uglavnom veruju udruženjima potrošača i agenciji za bezbednost hrane.
U Srbiji se zakon o zaštiti potrošača primenjuje od početka ove godine, a kako kažu nadležni, naredni korak, a to je njegova prava primena, tek sledi.
Ekipa RTS-a je početkom godine u Briselu istraživala kako su potrošači zaštićeni u zemlji koja je rekorder u broju dana bez vlade.
Tačno je da nemaju vladu, kažu u Briselu, ali zemlja nije stala, institucije rade, a građani uglavnom imaju poverenje u sistem.
Kako se Belgija stara o potrošačima najlakše je proveriti u Saveznoj agenciji za bezbednost hrane. Tokom obilaska jednog supermarketa, kontrola nailazi na propust. Inspektorka Savezne agencije za bezbednost hrane Benoa Delbar objašnjava da proizvodi koji su u frižideru moraju da se čuvaju na temperaturi od 2 do 4 stepena.
"Mi smo izmerili 13 stepeni i sada osoblje sve ovo mora da baci", kaže Deblerova.
Članice Evropske unije su najosetljivije na bezbednost hrane. Zato Evropska komisija podseća na obaveze koje sadašnje i buduće članice preuzimaju ako žele da budu deo zajedničkog tržišta.
Frederik Vinsent iz Evropske komisije kaže da ne postoji jedinstveni kontrolor hrane Evropske unije ili veterinar koji ide u zemlje članice.
"One moraju da kontrolišu proizvode na svojoj teritoriji, a kada se pojavi problem o tome moraju obavestiti ostale članice", kaže Vinsent.
Udruženja savetuju potrošače
Nacionalnom udruženju potrošača u Belgiji, pozivi stižu uglavnom od ljudi koji traže savete koje proizvode ili operatere da izaberu.
Polovina zaposlenih su pravnici, a na sudu, sporove dobijaju uglavnom kolektivnim tužbama.
Vilijam Dekoste iz Nacionalnog udruženja potrošača Belgije kaže da su pre nekoliko godina imali mnogo žalbi na cene časova u auto-školama.
"Primetili smo da nema velikih razlika u cenama, a prema evropskom zakonu, konkurencija mora da postoji. Odlučili smo da pokrenemo postupak pred agencijom za zaštitu konkurencije koja je uvidela dogovor auto-škola da podignu cene, pa su bile kažnjene", objašnjava Dekoste.
Dekoste ne veruje da su Belgijanci bolje zaštićeni samo zato što su u kući Evropske unije.
Najvažnije je, smatra Dekoste, imati jako udruženje potrošača koje će uticati na donošenje zakona.
Belgijanci savetuju - u sve sumnjajte, ali nikako u to da je kvalitet čokolade ili piva na zadovoljavajućem nivou. Kada je o tome reč, potrošači su, tvrde, odlično zaštićeni.