Izvoz iz BiH prošle godine pao za 625 miliona KM

Bez autora
Feb 23 2025

Prema podacima koje je iznio predsjednik VTK BiH Vjekoslav Vuković, Bosna i Hercegovina bilježi pad izvoza, a globalna ekonomska kretanja ostavila su značajan trag na vanjskotrgovinsku razmjenu zemlje.

Iako je u proteklih pet godina izvoz rastao, najnoviji podaci pokazuju smanjenje od 625 miliona KM, pri čemu se najveći dio odnosi na električnu energiju.

Vuković kaže da još uvijek ne smatra da je to neka vrsta potresne panike za ekonomiju BiH.

- U proteklih pet godina rast izvoza iz BiH je gotovo 6,5 milijardi, što znači da sve vrijeme bilježimo jedan rast. Dok je uvoz bio u BiH 29 milijardi, dakle postoji jedna disproporcija. Ukupni obim vanjskotrgovinske razmjene BiH je porastao. Obim vanjskotrgovinske razmjene znači da su ekonomske aktivnosti i dalje vrlo aktivne i vrlo protočne Bosni i Hercegovini, iz tog razloga govorim da ne dijelimo paniku ni kakav način.

Bosna i Hercegovina se suočava s padom izvoza, pri čemu je značajan dio ovog smanjenja vezan za sektor električne energije. Vrijednost izvoza je bila 16,5 milijardi KM i manja je za 3,64 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je vrijednost uvoza bila 29,2 milijarde KM, odnosno veća za 3,35 posto. Od ukupnog pada izvoza od 625 miliona KM, čak 400 miliona KM odnosi se upravo na električnu energiju, prema podacima koje je Vuković prezentirao.

- BiH nema berzu električne energije, a udjeli od obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji BiH cjelokupnog elektroenergetskog sistema iznose 47,75%. Bilježimo rast jedne vrste energije.

Nadalje on pojašnjava zašto je došlo do pada.

- Smanjena industrijska aktivnost i potrebe za električnom energijom u Bosni i Hercegovini s jedne s strane i smanjena potreba za našom električnom energijom u susjednim zemljama, gdje smo to najviše izvozili zbog usporavanja njihovih privrednih aktivnosti. Promjene na tržištu i smanjena industrijska aktivnost utjecali su na smanjenje potražnje, kako unutar zemlje, tako i u susjednim državama. S druge strane, poskupili su određeni resursi poput aluminija, čelika i željeza. Sve je to ostavilo traga na izvoz BiH – kaže predsjednik VTK BiH.

Kako bi se nadoknadili gubici i osigurao stabilan izvoz, nužno je prilagođavanje tržišnim promjenama, diversifikacija energetskih izvora i traženje novih strateških partnera.

- Pad izvoza električne energije jasno ukazuje na povezanost bh. ekonomije s regionalnim i globalnim ekonomskim kretanjima. Stoga je važno pravovremeno reagirati na promjene u potražnji te razvijati dugoročne strategije koje će osigurati stabilnost ovog sektora u budućnosti. Naši najznačajniji vanjskotrgovinski partneri: Njemačka, Italija, Slovenija, Hrvatska, Srbija postali su manje-više jednaki po tom poretku kao što je to bilo svih prethodnih godina. Njemačka je u proteklim godinama imala zahtjev za proizvodnjom manje dva miliona automobila. Bh. industrija automobila je dosta naslonjena na proizvodnju određenih komponenti i tu vidimo pad u željeznom i elektro sektoru BiH. - navodi Vuković.

Također, naglasio je kako se problemi na Evropskom tržištu prenose i na tržište Bosne i Hercegovine kao i da vanjskotrgovinska komora BiH poduzima određene mjere za rješavanje tih problema.

- Trenutno tražimo alternative na području Sjeverne Afrike, akcenat nam je na Alžiru, Tunisu i Maroku. Potpisujemo sporazume - kaže predsjednik VTK BiH Vuković.

Gledajući sve zajedno VTK BiH je u proteklih pet godina odradila preko 400 hiljada različitih zahtjeva i inicijativa, poslovnoj zajednici BiH isporučila je preko 60 hiljada različitih usluga.

- S druge strane, ono što možemo reći da nas zabrinjava je činjenica da smo mi u predpristupnoj fazi EU. Svjesni činjenice i plana rasta, nas najviše plaši kako zadržati naše instrumente konkuretnosti prilikom ulaska na otvoreno tržište EU. Trenutno sa Hrvatskom imamo četiri granična prijelaza koja još nisu adekvatno riješena. Veliki pritisak će biti na granici. Usporenost protoka tih roba je nečiji trošak ili gubitak. Koristimo carinsku supsenziju, koja je još uvijek na snazi – ne znamo do kada. Održavati instrumente konukuretnosti je bitan zadatak VTK kako bi sve naše komparativne prednosti u BiH, poput toga da nismo u nedostatku radne snage, još uvijek je niska stopa poreza na dobit.. Prema tome ističući ove prednosti BiH, zadržavamo sve ove brojke koje nisu toliko zastrašujuće. Inflacija u BiH je došla do 2,3%, kamatne stope su niže, dakle trenutno su u padu. Što znači, sve je do nas, do naše aktivnosti i kako ćemo se ponašati. Mi smo ključni partner i platforma za dijalog između Privredne zajednice BiH, Komorskog sistema BiH i tijela vlasti – zaključuje Vuković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik