Izvoz oružja iz BiH za deset godina veći za 400 odsto

Bez autora
Apr 02 2025

Vrijednost izvoza namjenske industrije BiH je za deset godina povećana za vrtoglavih 400 odsto.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, kada su u pitanju, ukupno, oružje i municija, te njihovi dijelovi i pribor, kao i eksplozivi i pirotehnički proizvodi, izvoz je 2014. iznosio 112.125.766, a prošle godine je bio "težak" 561.501.223 KM.

Glavni izvozni proizvodi su, kako navode iz Spoljnotrgovinske komore BiH, municija i eksplozivi (više od 65 odsto), barut i detonirajući štapini (više od 27 odsto), te vojno oružje i dijelovi (oko sedam odsto).

"Sve bolje poslovne uspjehe industrije namjenske proizvodnje BiH je zasigurno omogućila povećana potražnja na svjetskom tržištu. Ova grana industrije, ako izuzmemo 2020. godinu i pad uzrokovan pandemijom, bilježi konstantan rast", naveli su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Ðuro Kozar, vojnopolitički analitičar, kaže da je najviše fabrika namjenske industrije  smješteno u FBiH.

"Namjenska, odnosno vojna industrija u FBiH, znatno je napredovala zato što je puno uloženo u proizvodnju prije svega municije, naročito u tvornici u Konjicu. Zatim, dosta je urađeno i na minobacačima i proizvodnji malokalibarskih pušaka. To je izvoz koji ide u zemlje i zapadnog i istočnog svijeta. Zašto? Zato što se, recimo, municija u Konjicu proizvodi i za puške koje su kalašnjikovi, dakle, istočnog porijekla, ali i za puške M16 koje su američke proizvodnje. Dakle, može municija i za jedne i za druge", pojasnio je Kozar u izjavi za "Nezavisne novine".

On očekuje da će izvoz rasti i u periodu ispred nas, a pogotovo nakon odluke Evropske unije da uloži 800 milijardi evra u naoružavanje vojski svojih članica.

"Ne može se to sve proizvesti u tvornicama članica EU. To će se sigurno odraziti i na one koje nisu članice EU, pa i na vojnu industriju BiH", naglašava Kozar.

Ekonomista Igor Gavran ističe da je namjenska industrija oduvijek bila naša velika prilika i jedna od najznačajnijih industrijskih grana, samo što smo je, kaže, godinama i decenijama nakon rata zapostavljali, a može se slobodno reći i uništavali.

"Dio razloga je bio pritisak tzv. međunarodne zajednice, odnosno zapadnih država da 'nam ne treba', što je u stvari značilo da ne žele našu konkurenciju vlastitoj namjenskoj industriji, i u skladu s tim su postojale instrukcije bankama da ne daju kredite za namjensku industriju. S obzirom na to da namjenska industrija nije bila predmet privatizacije u jednakoj mjeri kao ostatak privrede, mogla se lakše spasiti od propasti da su nadležne vlasti to željele i danas bismo imali puno više nego što imamo, ali naprotiv, vlasti su osim zapuštanja često i aktivno radile na destrukciji", ističe Gavran.

Ali, kako dodaje, čak i uz te godine i decenije destrukcije, ipak je opstao dio kompanija i one se srećom konačno ponovo uspješno razvijaju.

"Naravno da je tragično što je poticaj povećanja tražnje period ratova i paranoičnog naoružavanja i u dijelovima svijeta gdje ratova nema, ali to nije naša odgovornost i moramo koristiti priliku i radi ekonomskog interesa i radi vlastite sigurnosti jer jedino vlastita namjenska industrija garantuje sigurnost u slučaju potrebe za odabranom. Oslanjanje na druge je siguran promašaj", kaže Gavran za Nezavisne novine.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH kažu da su kapaciteti postojećih kompanija puni i neophodna su daljnja ulaganja i investiranje u širenje kapaciteta, odnosno novi proizvodni program kako bi i izvozni rezultati bili bolji.

"Iz većine kompanija izjavili su da su im proizvodni kapaciteti popunjeni i za tekuću godinu", naveli su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Glavni izvozni proizvodi

65%            municija i eksplozivi

27%            barut i detonirajući štapini 

7%              vojno oružje i dijelovi

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik