Bosna i Hercegovina nastavlja da obara rekorde kada je riječ o izvozu oružja i municije, a da je tako pokazuje i podatak da je za devet mjeseci ove godine u inostranstvo isporučila proizvode vrijedne 235 miliona KM, što je za 68 miliona maraka više nego lani u istom periodu, kada je izvezeno više od 166 miliona maraka.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), za devet mjeseci ove godine najtraženiji proizvodi iz BiH što se tiče namjenske industrije su bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna municija i njihovi dijelovi, kojih je za devet mjeseci izvezeno u vrijednosti od 220 miliona KM.
"Kao i prethodnih godina, BiH je najviše oružja izvezla u Češku, Sjedinjene Američke Države, Bugarsku, Tursku i Saudijsku Arabiju. Osim ovih zemalja, pri samom vrhu su Rumunija i Srbija", kazali su iz UIO BiH.
Ovakvi podaci nisu iznenadili ni ljude u namjenskoj industriji.
Slavenko Ristić, većinski vlasnik kompanije Tehnički remont Bratunac (TRB), rekao je za "Nezavisne novine" da je iz mjeseca u mjesec sve veća potražnja sa oružjem, a za to je zaslužno više faktora."Mi smo nedavno došli iz Azerbejdžana, gdje smo potpisali značajan ugovor koji se tiče tehnologije tako da ne prodajemo samo proizvode, nego i znanje", kazao je Ristić.
Ističe da sve države ulažu u svoju namjensku industriju i grade sopstvene kapacitete.
"Namjenska industrija je u sklopu odbrane i strategije bilo koje države, tako da sve države pokušavaju da budu nezavisne od svjetskih tržišta ili globalnih migracija", kazao je Ristić.
Dodao je da oni relativno lako dolaze do tržišta te ističe da su prepoznati na tržištu kao proizvođači borbenih vozila visokih kategorija te, kako kaže, njihova vozila su u Emiratima i u Egiptu.
"Mi ulažemo u kontinuitetu u nove proizvode, u razvoj, što dodatno daje mogućnost zapošljavanja novih mladih ljudi i svakako ćemo iskoristiti taj trend", kazao je Ristić.
"Od novih tržišta poslije Namibije, Egipta, Malezije, UAE, Indonezije i Saudijske Arabije osvojili smo još jedno tržište, a to je Azerbejdžan, te smo vrlo ponosni jer sve je to garancija budućnosti naše firme", kazao je Ristić i istakao da su ubijeđeni da će ovaj trend kako ove godine, tako i narednih samo rasti.
Ekonomista Igor Gavran kaže da je, iako je naravno tragičan uzrok rasta tražnje za proizvodima namjenske industrije jer su to ili ratovi ili strah od ratova, ovo jako pozitivno za bh. izvoznike.
"BiH ima dugu tradiciju namjenske industrije i bez obzira na to što sada bilježimo rast izvoza to nije ni sjena nekadašnje namjenske industrije koju smo imali. Nije dovoljno da povećavamo kapacitete za proizvodnju postojećih proizvoda, već moramo da obnavljamo ranije kompleksne programe i razvijamo nove kako se naš izvoz ne bi svodio na municiju, upaljače i druge komponente, nego da ponovo izvozimo složenije naoružanje i vojnu opremu", kazao je Gavran.
Dodaje da bismo se, iako se sada čini nadrealnim da ponovo proizvodimo avione i helikoptere, makar mogli ozbiljnije posvetiti razvoju bespilotnih letjelica i pokušati obnoviti i proširiti nekadašnje programe poput artiljerijskih oruđa i sistema, okolnih vozila i sličnog.
"I kooperacija za proizvodnju još složenijih sistema, recimo s namjenskom industrijom iz okruženja, koja je bila dio SFRJ, imala bi smisla. Ali, sve ovo je iluzorno očekivati ako u samoj BiH imamo destruktivan odnos prema vlastitoj industriji, gdje, recimo, policijske snage u Federaciji BiH uvoze oklopna vozila ili pištolje iako imamo domaćeg proizvođača u Bratuncu", pojasnio je Gavran.