Posle donošenja Zakona o zaštiti potrošača i njegovog stupanja na snagu potrebno je doneti još sedam podzakonskih akata koji će bliže objasniti pojedine segmente tog zakona. Jedan od najbitnijih podzakonskih akata je evidencija organizacija potrošača, jer će samo one organizacije koje zadovolje prethodno precizno definisanje kriterijume, moći da zastupaju kolektivno potrošače, pred državnim organima i sudovima. Među važnijim podzakonskim aktima su i oni vezani za tajm šering, definisanje ugroženog potrošača i Uredba o nacionalnom programu zaštite potrošača. O svakom od tih akata biće sprovedena određena vrsta javne rasprave, kako bi, pre svega organizacije potrošača i njihove asocijacije koje su sada već aktivne, bile u to uključene. Sve se to dešava pod budnim okom Evropske komisije kojoj je oblast zaštite potrošača veoma bitna i koja u tu oblast veoma mnogo ulaže.
Posle donošenja Zakona o zaštiti potrošača i njegovog stupanja na snagu potrebno je doneti još sedam podzakonskih akata koji će bliže objasniti pojedine segmente tog zakona.
Pomoćnica ministra trgovine Ljiljana Stanković je ukazala da je jedan od najbitnijih podzakonskih akata evidencija organizacija potrošača, jer će samo one organizacije koje zadovolje prethodno precizno definisanje kriterijume, moći da zastupaju kolektivno potrošače, pred državnim organima i sudovima.
Stankovićeva je kazala su među važnijim podzakonskim aktima i oni vezani za tajm šering, definisanje ugroženog potrošača i Uredba o nacionalnom programu zaštite potrošača.
O svakom od tih akata, najavila je Stankovićeva, biće sprovedena određena vrsta javne rasprave, kako bi, pre svega organizacije potrošača i njihove asocijacije koje su sada već aktivne, bile u to uključene.
"Sve se to dešava pod budnim okom Evropske komisije kojoj je oblast zaštite potrošača veoma bitna i koja u tu oblast veoma mnogo ulaže", kazala je Stankovićeva Tanjugu.
Pomoćnica ministra je dodala "da je veoma tužno što smo 10-ak godina u zaostatku u odnosu na na tržište Nemačke, koja ima veoma razvijenu zaštitu potrošača, ali i u odnosu na zemlje regiona mada se ubrzano približivamo njihovom nivou zaštite. Tu pre svega mislim na Hrtavsku, a kada govorim o Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, verujem da smo već dovoljno odmakli", kazala je ona.
Stankovićeva je istakla da je veoma bitno da su se sa Zakonom o zaštiti potrošača, promenile mnoge stvari u oblasti reklamacija.Stankovićeva je precizirala da je veoma važno da se od sada potrošači ne obraćaju serviserima, već direktno trgovcu koji ima obavezu da preuzme proizvod koji je namenjen popravci ili zameni.
Potrošaču se daje mogućnost da u prvo bira izemeđu zamene i opravke, a kasnije da se opredeli za raskid ugovora ili da traži povraćaj sredstava ili neko značajno umanjenje cene, zaključila je pomoćnica ministra trgovine Ljiljana Stanković.