Južno voće jeftinije od domaćeg

Bez autora
Mar 20 2011

Nekada je južno voće bilo luksuz. Sada se situacija promenila. Dok u Beogradu jabuke koštaju od 100 do 150 dinara, kruške čak 250, pomorandže i limun ćete platiti od 70 do 80 dinara. Kilogram grejpfruta je 100, a banana od 110 do 120 dinara. Prošlog leta cena pomorandže bila je oko 200 dinara, a sada je mnogo niža. Razlog tome je potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom i uvoz iz Grčke, gde je i u prvoj i u drugoj zemlji izuzetno dobar rod. Tako da danas po mnogo nižim cenama može da se nabavi južno voće. Stanovnik Srbije prosečno godišnje potroši oko 7,5 kilograma limuna, pomorandži, mandarina i grejpfruta zajedno, isto toliko banana i oko 14 kilograma jabuka. Visoke cene kontinentalnog voća mogle bi da promene statističke podatke. Ponuda limuna je stalna, a jabuka je uslovljena sezonom.

Južno voće jeftinije od domaćeg Zbog većih troškova proizvodnje, lošeg roda i jeftinog uvoza, domaće voće skuplje od grejpfruta, limuna, pomorandži, banana. Pad cena kontinentalnog voća, pre svega jabuka, očekuje se za mesec dana, čim se pojavi roba iz trapova.

Nekada je južno voće bilo luksuz. Sada se situacija promenila. Dok u Beogradu jabuke koštaju od 100 do 150 dinara, kruške čak 250, pomorandže i limun ćete platiti od 70 do 80 dinara. Kilogram grejpfruta je 100, a banana od 110 do 120 dinara.

Milena Radulović iz SOS marketa rekla je da je prošlog leta cena pomorandže bila oko 200 dinara, a da je sada mnogo niža.

"Razlog tome je potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom i uvoz iz Grčke, gde je i u prvoj i u drugoj zemlji izuzetno dobar rod. Tako da danas po mnogo nižim cenama može da se nabavi južno voće", rekla je Milena Radulović iz službe odnosa sa javnošću.

Stanovnik Srbije prosečno godišnje potroši oko 7,5 kilograma limuna, pomorandži, mandarina i grejpfruta zajedno, isto toliko banana i oko 14 kilograma jabuka.

Visoke cene kontinentalnog voća mogle bi da promene statističke podatke. Ponuda limuna je stalna, a jabuka je uslovljena sezonom, kažu u Privrednoj komori Srbije, objašnjavajući tako paradoks da je južno voće koje stiže iz daleka neuporedivo jeftinije od domaćeg.

"Prošle godine smo imali za oko 30 odsto manju proizvodnju voća u odnosu na 2009. godinu, a istovremeno nam se desio veliki izvoz voća, 100 odsto. Samim tim što je ponuda na tržištu manja došlo je do rasta cena", objasnio je Milan Prostran iz PKS-a.

Pad cena kontinentalnog voća, pre svega jabuka, očekuje se za mesec dana, čim se pojavi roba iz trapova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik