Do kraja ove nedelje trebalo bi da bude poznat ishod pregovora Vlade Srbije sa trgovcima i proizvođačima o smanjenju cena i to ne samo osnovnih životnih namirnica.
Prema nezvaničnim informacijama vlada je već ranije započela pregovore sa trgovinskim lancima i proizvođačima da se odreknu dela marže za artikle koji se češće kupuju. Trgovci i proizvođači koje smo juče kontaktirali nisu želeli da komentarišu ove najave, a nisu želeli ni da potvrde da su učestvovali u pregovorima.
Jasno je da je sve poskupelo i to potrošači primećuju svakodnevno, ali pitanje visokih marži nedavno je javno postavila guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
Ona je upozorila da su trgovačke marže u Srbiji u poslednje četiri godine povećane za više od 36 odsto, što je takođe uticalo na inflaciju. Inače, precizirala je da su marže povećane kod svih pet prodajnih lanaca u našoj zemlji. Trgovci su odmah uzvratili da je rast marži niži od rasta troškova poslovanja, te da su njihove profitne stope niske. Grupacija trgovaca prehrambenim proizvodima na veliko i malo je objasnila da je prosečna stopa neto dobiti sektora maloprodaje u Srbiji od oko 2,8 odsto, značajno niža u odnosu na ostale učesnike u lancu snabdevanja do maloprodaje.
Prema njihovoj oceni, prosečna stopa neto dobiti maloprodaje niža je i u odnosu na značajan rast operativnih troškova poslovanja, u koje spadaju zarade, struja, gorivo, zakup, održavanje i drugi troškovi. Ni obrazloženja da pokušavaju da kvalitetom i raznovrsnom ponudom, nižim cenama, većim brojem akcija potrošačima pomognu da prebrode ovu krizu nisu izgleda bila dovoljna.
Nije izgleda više ni važno ko je kriv za poskupljenje hrane i ostalih namirnica, važno je da cene krenu na dole. I dok je guvernerka otvoreno sugerisala trgovcima da u narednom periodu smanje marže, ministar trgovine Tomislav Momirović je izjavio da su cene osnovnih životnih namirnica u prodavnicama glavni pokazatelj da je inflacija u blagom padu i dodao da trgovinske marže u Srbiji nisu odgovorne za rast inflacije.