Cipele i patike glavni su predmet većine reklamacija, ali tek pokoja primedba stigne i do suda, jer su često parnični troškovi skuplji od same robe.
Kada je u pitanju obuća, kupci imaju pravo na žalbu i to u roku u dve godine.
"Ako se taj nedostatk pojavi u prvih šest meseci, to znači da vi kao potošač imate veći oblik prava, pa možete zahtevati i povraćaj novca, i zamenu za novu obuću i popravku", rekao je Mladen Alfirović iz NOPS-a.
Ako trgovac odbija reklamaciju trebalo bi da dostavi detaljno obrazloženje zašto, a najčešće su to neadekvatno održavanje ili mehaničko oštećenje.
"U slučaju da vam se nedostatk javi posle šest meseci, tu su malo drugačija pravila. Tada imate parvo na popravku ili zamenu i tada prodavac nije dužan da vam daje posebno obrazloženje", rekao je Alfirović.
Najveći broj žalbi je na početku hladnog i vlažnog vremena, baš kada se obuća kupuje da bi nama i našoj deci noge bile suve tokom zime. Kupci se žale da im trgovci odbijaju reklamacije zimske obuće uz veoma kreativne odgovore kao što je naprimer: "Čizme za zimsko vreme su pravljene da se koriste samo tokom suvog vremena." I to je ulazak u začarani krig, koji prodavci vešto koriste.
Ako vas
trgovac odbije uz obrazloženje Jugoinspekta, a smatrate da za to nema
osnova, uputite pisani dopis trgovcu u kom ćete pitati da li ste
prilikom kupovine
obuće dobili Uputstvo za korišćenje i upotrebu
obuće, što je obaveza prodavca. Takođe, obavezno pošaljite Zahtev za
pristup informacijama od javnog značaja, kao oštećena strana.