Kafa je proteklih dana u Republici Srpskoj poskupjela kod pojedinih proizvođača i distributera za oko deset odsto, pa je sada za kilogram kafe potrebno izdvojiti od 14 do 16 maraka. U firmi "Ming-coffee" iz Bijeljine, koja je član Grupacije prerađivača i prodavaca kafe u BiH, rekli su da su se odlučili na poskupljenje zbog rasta cijene kafe na svjetskoj berzi. Vrijednost kafe u svijetu ponovo je poslije naglog rasta počela da opada. U idućem periodu nećemo korigovati cijenu, ali pretpostavljamo da će cijena kafe u Srpskoj varirati sve do kraja godine. Preduzeće "Ming-coffee" cijene kafe diglo je za između 0,5 i jedne marke. Ima proizvođača i distributera koji još nisu korigovali cijene kafe jer raspolažu zalihama koje su nabavili po nižoj cijeni. Kilogram kafe u Srbiji košta od 12 do 13 maraka, a u Hrvatskoj od 13 do 15 maraka. U Hrvatskoj se najavljuje poskupljenje i do 15 odsto, dok su u Srbiji mali proizvođači već povećali cijene za deset do 15 odsto, dok se velike kompanije "drže" na starim cijenama.
Kafa je proteklih dana u Republici Srpskoj poskupjela kod pojedinih proizvođača i distributera za oko deset odsto, pa je sada za kilogram kafe potrebno izdvojiti od 14 do 16 maraka.
U firmi "Ming-coffee" iz Bijeljine, koja je član Grupacije prerađivača i prodavaca kafe u BiH, rekli su da su se odlučili na poskupljenje zbog rasta cijene kafe na svjetskoj berzi.
- Vrijednost kafe u svijetu ponovo je poslije naglog rasta počela da opada. U idućem periodu nećemo korigovati cijenu, ali pretpostavljamo da će cijena kafe u Srpskoj varirati sve do kraja godine - rekao je rukovodilac u firmi "Ming-coffee" Borivoje Stefanović i dodao da je preduzeće cijene kafe diglo za između 0,5 i jedne marke.
Stefanović je dodao da ima proizvođača i distributera koji još nisu korigovali cijene kafe jer raspolažu zalihama koje su nabavili po nižoj cijeni.
Region
Kilogram kafe u Srbiji košta od 12 do 13 maraka, a u Hrvatskoj od 13 do 15 maraka.
U Hrvatskoj se najavljuje poskupljenje i do 15 odsto, dok su u Srbiji mali proizvođači već povećali cijene za deset do 15 odsto, dok se velike kompanije "drže" na starim cijenama.