Kako je u Srbiju stiglo 22,5 tona lažnog praška za veš – može li kupac da prepozna falsifikat

Bez autora
Jun 18 2023

Tržišna inspekcija zaplenila je 22,5 tona lažnog deterdženta za veš "arijel", kao i 110 litara švercovanog koncentrovanog insekticida. Glavni tržišni inspektor Aleksandar Adamović ističe da je kupac "arijela" bio apsolutno savestan.

Međutim, taj prašak se falsifikovao u Turskoj, odakle vodi poreklo. Navodi i da su protekle sedmice oduzeli lažnu tekstilnu robu vrednosti 100.000 evra. Posebno ističe razbijanje lanca proizvodnje i prodaje lažnog popularnog šampona.

Tržišna inspekcija posmatra kretanja na tržištu, pa su se tako pojavile sumnje da je proizvod koji se prodaje po nižim cenama falsifikovan.

Cena je, inače, jedan od indikatora koji koriste, mesto prodaje drugi, kao i kvalitet proizvoda i ambalaža. To je nešto što tržišni inspektori posmatraju kada žele da ustanove da li je reč o falsifikovanom ili krivotvorenom proizvodu, navodi Adamović

"Budući da imamo dugogodišnju saradnju sa nosiocima prava intelektualne svojine i da su kod nas procedure detaljno utvrđene, mi smo kontaktirali kompaniju koja je podnosila zahtev za zaštitu prava intelektualne svojine i nama je u tom smislu potvrđeno da je taj prašak apsolutno falsifikovan. On je došao iz Turske, ali to ne znači da su svi kontingenti tog praška koji dolaze iz Turske falsifikovani. Jednostavno, ovde je bilo reči o tom slučaju", objašnjava inspektor.

Da li je falsifikovani "arijel" bio opasan za kupce

Dodaje da se kvalitet proizvoda procenjuje detaljnim hemijskim analizama. Međutim, ovde se ne govori o tome da li je ovaj prašak kvalitetan ili nije kvalitetan.

"Svaki falsifikovani proizvod nosi određeni rizik. Taj rizik je po bezbednost, zdravlje i život ljudi, bez obzira da li je proizvod kvalitetan ili nije. Vi u tom slučaju kada falsifikujete neki proizvod, učestvujete u nekoj vrsti kriminala, da li je on organizovan ili ne. Ako kupujete falsifikovani proizvod, vi pomažete tom kriminalu", upozorava Adamović.

Ističe i da možda neka kopija deluje kao original, ali da to ne znači da ispunjava sve standarde koje taj proizvod mora da ima da bi se nalazio na srpskom tržištu.

Srećom, ističe, kod nas postoje standardi, jer su propisi u Srbiji usklađeni sa propisima Evropske unije i zato je borba protiv krivotvorenja ili falsifikovanja proizvoda na veoma visokom nivou.

Da li praška ima još u prodaji

Istakao je da je u konkretnom slučaju reč o prodavnici, ali da neće da navede o kojoj prodavnici je reč, jer nije postojala namera da falsifikuju.

Ističe da se taj prašak sada ne nalazi na tržištu. "Ovaj kontingent i još neki kontingenti se ne nalaze na tržištu", precizirao je glavni tržišni inspektor.

Ono što je zadatak inspekcije je da sada usmeri pažnju da na mestima na kojima se inače pojavljuju krivotvoreni proizvodi izvrše upravne radnje i da dođu do podataka da li su ti proizvodi falsifikovani ili ne.

Posebno ističe da je najdelotvornija mera u ovom slučaju sklanjanje falsifikovane robe s tržišta ili nebezbedne robe.

"Mi znamo ko je kupac, ali kupac u trenutku kupovine je bio apsolutno savestan. Međutim, desilo se da se taj prašak falsifikovao u Turskoj, odakle vodi poreklo", dodaje Adamović.

Oduzet švercovan insekticid, lažan tekstil i šampon

Istog dana na području Rume je zaplenjeno 110 litara švercovanog koncentrovanog insekticida za zaprašivanje različitih voćarskih i povrtarskih kultura.

"Ta količina bi pokrila 400 hektara i to je ozbiljna površina. Bukvalno smo s tržišta sklonili švercovan proizvod koji ni pod kojim uslovima ne bi smeo da se nađe na tržištu Srbije", ističe inspektor.

Adamović naglašava da je protekle sedmice bilo oduzimanja falsifikovan tekstilne robe u vrednosti od 100.000 evra. Posebno su, kaže ponosni na razbijanje lanca proizvodnje i prodaje falsifikovanog popularnog šampona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik