Iako su institucije BiH još prije 20 dana donijele odluku o prihvatanju pečata Kosova, samoproglašena vlada Kosova još uvijek nije ukinula carine od deset odsto na robu iz BiH, zato što je dopis o prihvatanju pečata Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH bio naslovljen na UNMIK. Iako je 22. septembra Kosovu upućena informacija o prihvatanju pečata, domaći izvoznici još uvijek moraju da plaćaju carine od deset odsto na robu koju izvoze na kosovsko tržište. U vladi UNMIK/Kosova za sada neće da donesu odluku o ukidanju carina, jer zahtijevaju da se u informaciji koja im je upućena ne navodi UNMIK nego vlada Kosova, što ne može da se uradi jer BiH nije priznala nezavisnost Kosova. BiH je ispoštovala zahtjeve predstavnika Kosova, te je na samoproglašenoj vladi Kosova da ispuni svoju obavezu, odnosno ukine carine.
Iako su institucije BiH još prije 20 dana donijele odluku o prihvatanju pečata Kosova, samoproglašena vlada Kosova još uvijek nije ukinula carine od deset odsto na robu iz BiH, zato što je dopis o prihvatanju pečata Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH bio naslovljen na UNMIK.
Ovo su juče potvrdili u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH gdje su istakli da, iako su 22. septembra Kosovu uputili informaciju o prihvatanju pečata, domaći izvoznici još uvijek moraju da plaćaju carine od deset odsto na robu koju izvoze na kosovsko tržište.
- U vladi UNMIK/Kosova za sada neće da donesu odluku o ukidanju carina, jer zahtijevaju da se u informaciji koju smo im uputili ne navodi UNMIK nego vlada Kosova, što mi nismo spremni da uradimo jer BiH nije priznala nezavisnost Kosova - istakao je pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mithad Salkić.
On je dodao da je BiH ispoštovala zahtjeve predstavnika Kosova, te da je na samoproglašenoj vladi Kosova da ispuni svoju obavezu, odnosno ukine carine.
Zbog uvođenja carinske takse od deset odsto na robu koja se iz BiH izvozi na kosovsko tržište, za posljednja tri mjeseca izvoz robe iz BiH na Kosovo je smanjen za čak 20 odsto, naveli su u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić je istakao da su gubici BiH zbog pomenute odluke milionski i da je svaki dan naplaćivanja carina na robu iz BiH za izvoznike veliko opterećenje.
- Za protekla tri mjeseca, od kada je Kosovo uvelo carine na robu iz BiH, izvoz robe iz BiH na kosovsko tržište je smanjen za 20 odsto u odnosu na period prije uvođenja carina, što je stvorilo gubitke od nekoliko desetina miliona maraka - istakao je Hasić.
On je dodao da će nemogućnost dviju strana da postignu dogovor oko ukidanja carina biti tema današnjih razgovora CEFTA foruma, kojem će prisustvovati predstavnici zemalja potpisnica CEFTA sporazuma.
Gubici
U preduzeću "Turunprom" iz Gračanice koje na kosovsko tržište izvozi rezanu građu naveli su da im je izvoz opao za 80 odsto od kada su uvedene carine na robu iz BiH.
- U junu smo imali šest izvoza rezane građe na Kosovo, dok smo u julu, kada su uvedene carine, imali četiri izvoza, u avgustu tri, a u septembru smo svega dva puta izvezli robu na Kosovo jer su carine velike i kupcima se ne isplati da ih plaćaju - istakli su u ovom preduzeću.