Krompir skuplji od pilića

Bez autora
Sep 13 2023

Izgleda da je prošlo vreme kupovine po navici. Od kada su cene hrane počele nekontrolisano da rastu, trgovci se na različite načine snalaze kako bi privukli mušterije.

Zato je preporučljivo prethodno se informisati o cenama, posebno kada je reč o osnovnim životnim namirnicama, jer iz nedelje u nedelju domaći trgovinski lanci nude različite akcije koje, ako se prate, mogu da naprave značajne uštede u kućnom budžetu. Ovo se posebno odnosi na cene mesa koje od trgovine do trgovine mogu značajno da se razlikuju, upravo zbog akcija koje se organizuju gotovo svake nedelje.

Prema cenovnicima koje su najveći trgovinski lanci dostavili našoj redakciji krajem prošle nedelje, jedino se cena svinjskog mesa drži uglavnom na istom nivou i male su razlike od jedne do druge radnje. Međutim, popusti su češći u slučaju pilećeg mesa, koje je trenutno najpovoljnije na tržištu i čija potrošnja raste.

Kako saznajemo, u jednom trgovinskim lancu u poslednje dve nedelje se, na primer, nije menjala cena svinjskog buta, ali su ga potrošači ipak manje kupovali. Kako kažu, raste prodaja junećeg mesa i piletine, a razlog, smatraju trgovci, nisu samo cene, nego i bojazan kupaca da li je meso bezbedno, s obzirom na situaciju sa svinjskog kugom. To se, kažu, dešavalo i u vreme ptičijeg gripa kada su kupci izbegavali kupovinu pilećeg mesa. A svinjetina koja je tradicionalno najprodavanija vrsta mesa u Srbiji dostigla je svoje rekorde, i kako su ranije najavljivali klaničari, cene su neprekidno rasle. Situacija je takva, prvenstveno zbog afričke kuge svinja, koja je dovela do toga da je i u Srbiji uništeno oko 1,5 odsto svinja, dok je uvoz živih životinja na istom nivou kao i prošle godine, ali je njihova cena porasla za čak 45 odsto. Iz Privredne komore Srbije su nedavno najavili da smatraju da će svinjetina, koja je u Evropi već poskupela za 30 do 40 odsto, ponovo poskupeti i kod nas, a pretpostavljaju da će taj rast pogurati i druge vrste mesa čija potrošnja raste. Ovih dana u javnosti je bilo reči i o tome da se očekuje poskupljenje pilećeg mesa.

Kako za naš list kaže Rade Škorić, direktor Poslovnog udruženja za živinarstvo „Zajednica živinara”, to ne bi trebalo povezivati sa poskupljenjem svinjetine nego sa činjenicom da je cena pilećeg mesa dampingovana i da je pre 15 dana kilogram žive vage bio za 20 odsto jeftiniji od kilograma krompira.

– Cena je toliko srozana da meso mora da poskupi. Pre četiri godine je piletina koštala 318, a svinjetina 365 dinara po kilogramu. Došli smo u situaciju da je sve ispod 350 dinara za sve učesnike u lancu proizvodnje neisplativo – kaže naš sagovornik i dodaje da je veliki problem i uvoz pilećeg mesa. Prema zvaničnim podacima, prošle i u prvih pet meseci ove godine uvezeno je oko 16.500 tona piletine i prerađevina. Škorić kaže da je to koštalo oko 25,9 miliona evra, a da je uvoz nepotreban jer imamo dovoljno naših pilića u tovu. Godišnje proizvedemo od 115.000 do 120.000 tona mesa, što zadovoljava potrebe domaćeg stanovništva, a deo se i izvozi u zemlje u regionu. Pileće meso bi, objasnio je, trebalo da poskupi, ali da se ne može reći kada. Izvesno je jedino da bi kilogram trupa pileta trebalo da košta od 330 do 350 dinara da bi svi u lancu tova mogli da zarade.

Inače, krajem prošle godine pileće meso je u velikim marketima koštalo 300 dinara, a sada se nudi na akcijama i oko 250 dinara za kilogram. Škorić ističe da je poražavajuće i to da kilogram žive vage košta od 115 do 120 dinara, a troškovi tova iznose oko 140 dinara po kilogramu žive mere. Direktor ovog udruženja je spomenuo i to da na tržištu imamo veće količine uvezenog pilećeg filea iz Rusije i da je od početka godine uvezeno 2.300 tona filea.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik