Italija će postati dominantna u kontejnerskom prometu na sjevernom Jadranu ukoliko se realizira projekt izgradnje velikog kontejnerskog terminala u Monfalconeu kapaciteta oko 3,2 milijuna TEU-a, što je čak tri puta više od današnjeg ukupnog prometa Trsta, Kopra i Rijeke. Vrijednost investicije procjenjuje se na čak milijardu eura, a planiraju je realizirati dva vrlo jaka partnera, Maersk kao jedan od najvećih svjetskih brodara i banka UniCredit u suradnji s talijanskom Vladom i predstavnicima lokalnih vlasti u regiji Friuli Venezia Giulia. Projekt je zamišljen kao javno-privatno partnerstvo i isti se već duže vrijeme javno prezentira, te se optimistično prognozira kako bi prvi brodovi na mega terminalu u Monfalconeu mogli pristati već 2016. godine. Sve naravno ima ozbiljne implikacije i za riječku luku, koja trenutno ima godišnji promet od oko 140.000 TEU jedinica, te planove širenja Brajdice do kapaciteta od 500.000 TEU-a (2012. godine), odnosno izgradnje Zagrebačke obale do kraja 2015. godine, čime bi ukupni kontejnerski kapacitet u Rijeci mogao dostići milijun TEU-a.
Italija će postati dominantna u kontejnerskom prometu na sjevernom Jadranu ukoliko se realizira projekt izgradnje velikog kontejnerskog terminala u Monfalconeu kapaciteta oko 3,2 milijuna TEU-a, što je čak tri puta više od današnjeg ukupnog prometa Trsta, Kopra i Rijeke.
Vrijednost investicije procjenjuje se na čak milijardu eura, a planiraju je realizirati dva vrlo jaka partnera, Maersk kao jedan od najvećih svjetskih brodara i banka UniCredit u suradnji s talijanskom Vladom i predstavnicima lokalnih vlasti u regiji Friuli Venezia Giulia.
Projekt je zamišljen kao javno-privatno partnerstvo i isti se već duže vrijeme javno prezentira, te se optimistično prognozira kako bi prvi brodovi na mega terminalu u Monfalconeu mogli pristati već 2016. godine. Sve naravno ima ozbiljne implikacije i za riječku luku, koja trenutno ima godišnji promet od oko 140.000 TEU jedinica, te planove širenja Brajdice do kapaciteta od 500.000 TEU-a (2012. godine), odnosno izgradnje Zagrebačke obale do kraja 2015. godine, čime bi ukupni kontejnerski kapacitet u Rijeci mogao dostići milijun TEU-a.