Najveće marže za voće i povrće, najmanje za meso

Bez autora
Apr 07 2011

Na cenu svake životne namirnice utiče najmanje tri faktora, a ukoliko se iz proizvođačke cene izdvoje troškovi amortizacije, plata ili transporta, samo na cenu hleba utiče najmanje deset činilaca. Najveći udeo ima proizvođačka cena, slede marže koje se kreću između sedam i 20 odsto i PDV koji je za osnovne proizvode osam odsto. Na cenu vekne brašno utiče sa više od 90 procenata. Proizvođačka cena hleba u Srbiji sada je od 38 do 45 dinara. Pored brašna, soli, kvasca i aditiva, u cenu ove osnovne životne namirnice ulaze i troškovi amortizacije, akumulacije, registracije vozila, plate radnicima. Kada se dodaju ostali troškovi, maloprodajna marža od sedam odsto i PDV od osam procenata, dobije se konačna maloprodajna cena od 52 do 60 dinara za veknu. Troškovi i proizvođačka specifikacija zavise od količine, načina proizvodnje i toga da li pekari rade na linijskim, etažnim termocikličnim ili starim turskim pećima.

Najveće marže za voće i povrće, najmanje za mesoNa cenu svake životne namirnice utiče najmanje tri faktora, a ukoliko se iz proizvođačke cene izdvoje troškovi amortizacije, plata ili transporta, samo na cenu hleba utiče najmanje deset činilaca...

Najveći udeo ima proizvođačka cena, slede marže koje se kreću između sedam i 20 odsto i PDV koji je za osnovne proizvode osam odsto.

Na cenu vekne brašno utiče sa više od 90 procenata. Proizvođačka cena hleba u Srbiji sada je od 38 do 45 dinara.

Pored brašna, soli, kvasca i aditiva, u cenu ove osnovne životne namirnice ulaze i troškovi amortizacije, akumulacije, registracije vozila, plate radnicima...

Kada se dodaju ostali troškovi, maloprodajna marža od sedam odsto i PDV od osam procenata, dobije se konačna maloprodajna cena od 52 do 60 dinara za veknu. Troškovi i proizvođačka specifikacija zavise od količine, načina proizvodnje i toga da li pekari rade na linijskim, etažnim termocikličnim ili starim turskim pećima.

Danas je kilogram piletine između 246 i 266 dinara, a junetine 600 dinara. Ovde je marža 10 odsto, odnosno 8-10 procenata za juneći but ili 15 procenata za rebra, slabine i vrat. PDV je osam procenata.

Ekonomista Goran Nikolić kaže da su marže najveće za voće i povrće. Razlog je, kako tvrdi, to što je ova roba lako kvarljiva, pa prodavci u startu imaju rizik. Ovde marže u proseku idu oko 20 odsto, na pojedinom voću čak i do 40 procenata, što nije slučaj i s osnovnim životnim namirnicama.

- Marža na hleb je ograničena na sedam odsto, a ni na mesu se ne zarađuje mnogo jer je u Srbiji ova namirnica jeftina. Marže nisu visoke ni kod goriva znajući da je NIS monopolista i da na takav način ograničava i zarade malih naftaša - kaže Nikolić za 24 sata.

Posle nekoliko učestalih poskupljenja naftnih derivata, litar benzina je dostigao 120 dinara. Cena goriva se od 1. januara ove godine formira slobodno na tržištu. Razlikuje se od kompanije do kompanije, a zavisi od kretanja cene nafte na svetskom tržištu, kao i od državnih zahvatanja, odnosno od PDV-a i akcize. Cene se mogu menjati dnevno i nedeljno.

S druge strane, cenu struje i dalje kontroliše država. Cena ovog energenta se menja onda kada EPS to zatraži, a Vlada odobri. U razvijenim zemljama cenu određuje tržište jer se ovim energentom trguje na berzama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik