Istraživanje „E-komerc riport 2023”. za koji su istraživanje sproveli platforma za uporednu online kupovinu „idealno” i „valikon”, agencija za istraživanje tržišta, pokazuje da je 2023. godina bila godina racionalizacije i stagnacije u online poslovanju.
Međutim, neke prodajne kategorije kao što su elektronika (sa udelom od čak trećine ukupnih prihoda, 33,3 odsto), moda (25 procenata) i proizvodi za kuću i baštu (22 odsto) zadržale su svoju popularnost, a na domaćem tržištu je uočen i ozbiljan razvoj kupovine namirnica preko interneta.
Zanimljivo, iako je lokalna kupovina i dalje dominantna, udeo kupovine iz inostranstva je porastao sa 24 na 30 odsto u odnosu na 2022.
Istaknut je uticaj generacije (do 27 godina) i od (28-43 ), koje postaju sve izraženije na onlajn tržištu. Mobilni telefoni igraju vodeću ulogu u procesu kupovine (čak 70 odsto pretraživanja ponuda i 58 procenata ukupnih prihoda ostvareno je putem smartfona), što pokazuje stalno prilagođavanje tehnologije i online platformi potrebama savremenog potrošača.
Najveći broj povraćaja robe prošle godine odnosio se na odeću, uglavnom zbog neodgovarajućih veličina, što govori o važnosti detaljnih podataka o proizvodu, uključujući tabelu veličina, i to je jedan od segmenata gde veliki broj srpskih, ali i regionalnih veb-prodavnica i dalje ima prostora za napredak. Ipak, najveća urgencija razvoja uočena je u logističkom domenu (pre svega, u brzini i ceni dostave).
Istraživanje je pokazalo da su potrošači u 2023. postali vrlo racionalni u potrošnji, što je dovelo do smanjenja impulsivnih kupovina. Tako se prošle godine na vrhu liste prioriteta među pojedinačnim proizvodima našao uglavnom kućni i baštenski nameštaj, sportska odeća, kao i mnogi drugi praktični proizvodi.U tekućoj godini predviđaju se važni pomaci u korišćenju napredne
tehnologije poput veštačke inteligencije i čet-botova. Ovi trendovi
ukazuju na evoluciju e-trgovine, sa sve većim naglaskom na
prilagođavanje ponude individualnim potrebama kupaca i poboljšanje
korisničkog iskustva.