Vlasnici farmi svinja u Srbiji ocenili su juče da će svinjsko meso narednih meseci poskupljivati i da će prasetina za Novu godinu koštati 1.000 dinara po kilogramu, čak i ako država dozvoli uvoz, jer cena raste i u Evropi zbog smanjene ponude.
Vlasnik farme svinja „Braća Parlagić”, koja se nalazi u prirodnom rezervatu Zasavica, Milovan Ivanković, izjavio je za Betu da će cene svinjetine rasti, jer se zdrave svinje prinudno kolju iz straha od afričke kuge, a bolesne uništavaju, pa će ponuda biti smanjena. „U Srbiji već sada nedostaju prasići za tov, uvozni koštaju oko 700 dinara po kilogramu”, rekao je Ivanković.
Dodao je da je uvozno prase na početku godine koštalo oko 100 evra, a već je dostiglo cenu od 150. Broj svinja će se znatno smanjiti jer će se potpuno uništiti proizvodnja na malim gazdinstvima, a ostaće samo veliki sistemi koji neće moći da nadoknade manjak, kao ni uvoz, jer i u Evropi vlada kuga i smanjena je ponuda, a meso je već poskupelo.
Naveo je da su Uprava za veterinu i država odmah morali da spreče promet i kretanje iz zaraženih područja, a da je vojska trebalo da kontroliše granice kako se ne bi unela zaraza iz susednih zemalja. Ocenio je da je apsurdno da pola kilograma svinjetine košta kao paklica cigareta, ali ipak i pored toga narednih meseci samo će mali broj građana moći da plati cenu svinjetine. „Sada je velika ponuda, svinje se kolju i pre nego što dostignu potrebnu kilažu, zaklani prasići se stavljaju u zamrzivač, pa će se prodavati za šest-sedam meseci. Zbog toga je cena svinjetine pala sa 240 na 220 dinara”, rekao je Ivanković.
Vlasnik kompanije „Matijević”, Zoran Matijević izjavio je da ukoliko se afrička kuga i dalje bude širila u Srbiji i bude manje svinja, da se može očekivati poskupljenje tog mesa. „Pretpostavljam da će država pokušati da spreči povećanje cena davanjem dozvola za uvoz svežeg mesa, mislim da ga neke kompanije i sada uvoze”, naveo je Matijević. Dodao je da trenutno u njihovim prodavnicama kilogram mesa od buta košta oko 760 dinara, a da je kilogram žive vage 240 i da proizvođači svinja po ovim cenama imaju zaradu, a da su prerađivači skoro na nuli zbog velikih troškova, među kojima su najveći plate i porezi na zarade za radnike.
Farma svinja te kompanije, kako je naveo, do sada nije imala problema sa afričkom kugom, a uzgaja 6.000 krmača i godišnje 150.000 tovljenika.