Pojačava se zaštita dece od nebezbednih igračaka

Bez autora
Aug 02 2023

Evropska komisija je prošle nedelje predložila Uredbu o bezbednosti igračaka kojom se revidiraju postojeća pravila za zaštitu dece od potencijalnih rizika u igračkama, posebno od štetnih hemikalija.

Novi propisi imaju za cilj da se smanji veliki broj nebezbednih igračaka koje se još uvek prodaju u EU, posebno preko interneta, a uslovi se izjednačavaju za proizvode iz Evrope i one uvezene sa strane. Velikih promena će, kako saopštavaju iz Evropske komisije, biti i unutar jedinstvenog tržišta.

– Ovim propisima ćemo obezbediti još veću zaštitu dece od štetnih hemikalija u igračkama – izjavio je poverenik za unutrašnje tržište Tijeri Breton. On je objasnio da će se sprovođenjem propisa, zahvaljujući digitalnim tehnologijama, omogućiti lakše otkrivanje nebezbednih igračaka, posebno na granicama Evropske unije.

Predlog, objašnjava, uvodi jednake uslove za industriju proizvodnje igračaka u EU – posebno za mala i srednja preduzeća – uklanjanjem nepoštene konkurencije, uz dodatno poboljšanje sigurnosti najmlađih potrošača. Tako će biti pooštreni bezbednosni zahtevi koje igračke moraju da ispunjavaju da bi se plasirale na tržište EU-a, nezavisno od toga da li su proizvedene u Evropi ili su uvezene sa nekog drugog tržišta.

Kada je reč o štetnim hemikalijama, predlog ne samo da zadržava trenutnu zabranu supstanci koje su kancerogene, mutagene ili toksične za reprodukciju nego zabranjuje upotrebu drugih štetnih hemikalija u igračkama. On se odnosi na hemikalije koje su posebno štetne za decu, na primer, zabranjuje se upotreba hemikalija u proizvodnji igračaka koje utiču na endokrini sistem i sistem organa za disanje. Sve igračke će morati da imaju takozvani digitalni pasoš koji će sadržati sve podatke o artiklu i da li je usaglašen sa novim propisima. Uvoznici će za sve proizvode koji prelaze granice EU morati da imaju detaljnu dokumentaciju koja ih prati, pa čak i za robu koja se prodaje onlajn. Odgovornost sprovođenja kontrola na granicama se prebacuje na nacionalna tela i njihove inspektore.

Ukoliko se ustanovi da postoje nebezbedne igračke na tržištu koje predstavljaju bilo kakav rizik, novi propisi omogućavaju da komisija povuče te proizvode sa tržišta. Na listi opasnih i nebezbednih proizvoda koju objavljuje Evropski sistem za brzo upozoravanje Rapeks, već godinama se na prvom mestu nalaze igračke. Prema poslednjim izveštajima, od ukupnog broja prijava i upozorenja čak trećina se odnosila na proizvode za decu, a gotovo da nema dana da se na ovoj platformi ne prijavi makar jedan takav artikal. Većina prijava usmerena je na opasne i za decu visokorizične hemikalije koje se nalaze u takvim proizvodima. Pre nekoliko godina, kada je među decom bio popularan takozvani „slajm”, rastegljiva smesa koja je mogla da se napravi čak i u kućnim uslovima, Evropska unija je uradila nezavisno istraživanje. Testirano je, naime, 11 različitih verzija „slajma” koje su u tom trenutku bile u prodaji, i u čak osam je pronađen previsok nivo boraksa, odnosno više od 300 mikrograma po kilogramu, koliko iznosi dozvoljena granica u EU. Ispostavilo se da je, prema Rapeksovoj statistici, na listi prijava na nebezbedne proizvode bilo najviše onih koje se odnose na hemijske opasnosti, te je EU započela temeljnu pripremu za promenu propisa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik