Ponovo ogroman rast cene šećera

Bez autora
May 03 2023

Cena šećera u zemljama Evropske unije u februaru i martu 2023. porasla je u proseku za 61 odsto u odnosu na iste mesec protekle godine, saopštio je Evrostat.

Najviše je poskupeo u Češkoj, gde je njegova cena u martu ove godine bila za 98 odsto veća nego u istom mesecu 2022. Dramatično je povećana i u Estoniji – za 97 odsto, kao i u Poljskoj – 82 procenta, Nemačkoj – 72  i Letoniji – 70. Manje poskupljenje šećera zabeleženo je u Mađarskoj – 17 odsto, slede Luksemburg – 19, Belgija – 35, Bugarska – 36 i Irska – 37 procenata, preneo je Tanjug.

Ovakvi podaci ne iznenađuju ako se zna da je nedavno upozoreno da je šećer, dok su cene ostalih poljoprivrednih proizvoda bile u padu, počeo ponovo da poskupljuje na svetskom tržištu.

Poslednji izveštaj FAO pokazuje da su na globalnom nivou namirnice koje se prate u proseku pojeftinile za 20 odsto u poslednjih godinu dana. Sve osim šećera čija je cena još u februaru porasla za 6,9 odsto, čime je dostigla najveći iznos od 2017. U martu je zabeleženo još jedno poskupljenje od 1,5 procenta.

Vesti koje stižu iz Evrope ukazuju na vrlo nestabilne prilike na tržištu ove namirnice u narednom periodu. S obzirom na to da tržište reaguje na globalna dešavanja nije isključeno da će i kod nas doći do korekcija cena.

Prema rečima Olge Čurović, direktorke poslovnog udruženja „Industrijsko bilje”, cena šećera u maloprodaji u Srbiji se od aprila slobodno formira na tržištu. Trenutno je oko 115 dinara po kilogramu u maloprodaji.

– Cena je bila ograničena na ovaj iznos do kraja marta. Režim zaštite bio je uveden u momentu kada su sve države krenule da zatvaraju svoje tržište i da štite budžet potrošača – izjavila je Čurovićeva za „Politiku”. Prema njenim rečima, šećerna repa je dosta skupa, troškovi proizvodnje jednaki su kao i u Francuskoj i drugim evropskim državama. Smatra da su naši proizvođači šećerne repe ove godine dobili odlične stimulacije i to je uticalo da je zasejano 10.000 hektara repe koja će se prostirati na više od 40.000 hektara. Za površine do 500 hektara (uz prinos od 50 tona po hektaru) proizvođači će moći da dobiju 35.000 dinara po hektaru.

– Ona je zasejana pre kiše i dobro je da smo uspeli u tome. Prolećna setvena sezona za šećernu repu je završena – naglasila je naša sagovornica.

Globalna proizvodnja šećera u tržišnoj 2022–2023. godini procenjuje se na oko 183,2 miliona tona, što je za 2,8 miliona tona više nego prošle sezone. Istovremeno, očekuje se i da će potrošnja dostići rekordni nivo, zbog rasta na tržištima Kine, Indonezije i Rusije. To će, napominju stručnjaci, dovesti i do pada zaliha, jer će rast globalne potrošnje premašiti porast u proizvodnji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik