Potrošači obeštećenje mogu da traže u radnji, ali i na sudu

Bez autora
Mar 28 2011

Broj oštećenih kupaca u Srbiji svakodnevno raste, ali većina njih ne zna kako da se izbori za svoja prava niti kome u tim slučajevima treba da se obrati. Oštećeni potrošač prvo treba da se obrati trgovcu, i to u pisanoj formi. U pismu treba da navede o kojoj robi je reč, kada je kupljena, po kojoj ceni i šta je konkretan problem. Potrošač koji je kupio neispravnu robu treba da zatraži da se kvar otkloni, da se proizvodu umanji cena ili da se proizvod zameni za nov. Trgovac ima obavezu da mu odgovori u roku od 15 dana. Ukoliko potrošač na ovaj način ne reši svoj problem, treba da se obrati Centru za zaštitu potrošača pri Ministarstvu trgovine na besplatan broj telefona 0800-103-104.

Potrošači obeštećenje mogu da traže u radnji, ali i na suduBroj oštećenih kupaca u Srbiji svakodnevno raste, ali većina njih ne zna kako da se izbori za svoja prava niti kome u tim slučajevima treba da se obrati...

Oštećeni potrošač prvo treba da se obrati trgovcu, i to u pisanoj formi. U pismu treba da navede o kojoj robi je reč, kada je kupljena, po kojoj ceni i šta je konkretan problem.

Potrošač koji je kupio neispravnu robu treba da zatraži da se kvar otkloni, da se proizvodu umanji cena ili da se proizvod zameni za nov. Trgovac ima obavezu da mu odgovori u roku od 15 dana. Ukoliko potrošač na ovaj način ne reši svoj problem, treba da se obrati Centru za zaštitu potrošača pri Ministarstvu trgovine na besplatan broj telefona 0800-103-104.

Zaposleni u centru će stupiti u kontakt sa trgovcem i ukoliko ni oni sa njim ne postignu dogovor potrošača će uputiti ili na Centar za medijaciju koji je zadužen za vansudsko rešavanje sporova ili na nadležni sud. Mnogi će, međutim, od ovih rešenja odustati jer se medijacija plaća 160 evra, po pola, dok su sudski sporovi dugi i skupi - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

Osim državnim, potrošači se, kaže, mogu obratiti i nevladinim potrošačkim organizacijma.

- Mi ih savetujemo šta da u datom slučaju rade, na šta posebno treba da obrate pažnju, šta ne smeju da dozvole. Trgovci te savete prepoznaju, zbog čega se u većini slučajeva problemi izglade na licu mesta. One koji ne uspeju da reše problem upućujemo na sudove časti, čija presuda potrošaču može pomoći u procesu pred nadležnim sudom - kaže Bogosavljević. Brojevi telefona Pokreta za zaštitu potrošača Beograd su 011-7616-338 i 011-7621-338.

Univerzalnih pravila za rešavanje potrošačkih sporova nema, jer nisu svi slučajevi isti. Ukoliko firma nestane preko noći, a njen vlasnik potom otvori drugu i odbije da preuzme obaveze prema potrošačima iz prethodne firme, oni koji su u prvoj firmi kupili robu u vrednosti od više od 15.000 dinara, pomoć mogu da potraže u MUP-u.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik