Potrošači u Srbiji najviše se žale na kvalitet odeće i obuće

Bez autora
Sep 30 2011

Ako je suditi po broju žalbi koje svakodnevno stižu u potrošačke organizacije, loš kvalitet odeće i obuće, bele tehnike, mobilnih telefona, hrane i usluga i dalje su rak-rana srpskih potrošača. Samo se Udrženju potrošača Vojvodine od početka ove godine javilo više od 750 nezadovoljnih građana koji su se, pre svega, žalili na kvalitet odeće i obuće. Potom slede žalbe na kvalitet frižidera, zamrzivača, fenova i usisivača, ali i na kvalitet mobilnih telefona. U poslednje vreme, potrošači nam sve češće prijavljuju hranu koja se prodaje sa isteklim rokom trajanja, gde prednjače praškasti proizvodi, začini, brašno i trajni mlečni proizvodi, a nije mali broj prijava koje se odnose i na neusklađenost cena na rafovima i na kasama u trgovinama. Ništa bolje nije ni u Beogradu. U Udruženje za zaštitu potrošača Beograd od početka godine svakodnevno stiže 15 do 20 prijava, koje se najčešće odnose na kvalitet odeće i obuće, zatim tehničke robe, gde prednjače računari i mašine za pranje veša, i na rashladne uređaje.

Potrošači u Srbiji najviše se žale na kvalitet odeće i obućeAko je suditi po broju žalbi koje svakodnevno stižu u potrošačke organizacije, loš kvalitet odeće i obuće, bele tehnike, mobilnih telefona, hrane i usluga i dalje su rak-rana srpskih potrošača.

Samo se Udrženju potrošača Vojvodine od početka ove godine javilo više od 750 nezadovoljnih građana koji su se, pre svega, žalili na kvalitet odeće i obuće. Potom slede žalbe na kvalitet frižidera, zamrzivača, fenova i usisivača, ali i na kvalitet mobilnih telefona.

- U poslednje vreme, potrošači nam sve češće prijavljuju hranu koja se prodaje sa isteklim rokom trajanja, gde prednjače praškasti proizvodi, začini, brašno i trajni mlečni proizvodi, a nije mali broj prijava koje se odnose i na neusklađenost cena na rafovima i na kasama u trgovinama - kaže Goran Papović, predsednik ove organizacije.

Ništa bolje nije ni u Beogradu. Petar Bogosavljević, predsednik Udruženja za zaštitu potrošača Beograd, kaže da u ovu organizaciju od početka godine svakodnevno stiže 15 do 20 prijava, koje se najčešće odnose na kvalitet odeće i obuće, zatim tehničke robe, gde prednjače računari i mašine za pranje veša, i na rashladne uređaje.

- Veliki broj prijava odnosi se i na usluge servisera, ali i na cene raznih usluga. Uz pomoć saveta koji smo im dali, više od 100 potrošača uspelo je da reši svoje probleme - kaže Bogosavljević.

Edina Popov, predsednica Asocijacije potrošača Srbije, kaže da se njima potrošači najviše žale na usluge telekomunkacije i komunalija, uvoznu tehničku robu, odeću, sportsku obuću, ali i na kvalitet hrane.

- Mišljenje da potrošačke organizacije mogu da pomognu potrošačima čisto je bacanje prašine u oči, jer je u toj zaštiti izostala država. Kod nas ne postoje jedinstvene procedure za podnošenje reklamacije, uvoznici se ničime ne obavezuju da uvoze kvalitetnu robu, trgovci koriste zakone, ali i zakonske rupe. Niko ne snosi sankcije ukoliko je neki proizvod nebezbedan, nadležna ministarstva ćute, sudovi se potrošačkim sporovima ne bakću, a nema ni pravila koja bi omogućila da potrošačke organizacije imaju ulogu koju bi zaista trebalo da imaju - kaže Popov i dodaje da se nada da će evropski projekat „Uređenje zaštite potrošača u Srbiji”, koji se finansira iz IPA fondova, a koji je počeo da se realizuje u avgustu i traje dve i po godine, pomoći da ovdašnji potrošači dobiju zaštitu po evropskim standardima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik