Kako potrošači da vrate novac ako avio-kompanija iz druge zemlje otkaže let? Kome da se žale ukoliko ne uđu na koncert iako su kartu kupili ranije preko interneta ili ako im hotel naplati smeštaj više od onoga što je navedeno u rezervaciji.
Evropski potrošači većinu svojih briga rešavaju uz pomoć Mreže evropskih potrošačkih centara (ECC-Net), koja je samo prošle godine pomogla potrošačima da vrate gotovo deset miliona evra. Kako navode u svom najnovijem izveštaju, veliki je broj primedbi na avio-kompanije. Iako prema Uredbi o pravima putnika u avio-saobraćaju potrošači u slučaju kašnjenja ili drugih problema imaju pravo na 600 evra odštete, dešava se da avio-prevoznik odbije da plati ili jednostavno ignoriše postupak reklamacije. Mreža evropskih potrošačkih centara tada posreduje u rešavanju tih sporova i to je njihov primarni posao. Ova mreža je, navode, tokom prošle godine odgovorila na oko 118.000 zahteva potrošača.
–To uključuje kašnjenja letova, preskupe kuće za odmor, lažne ulaznice za koncerte, otkazane vozove i još mnogo toga. Cilj naših specijalizovanih pravnih stručnjaka iz 29 zemalja EU jeste da uvek pronađu pravedno i vansudsko rešenje. Prošle godine smo uspeli da vratimo oko 10 miliona evra za potrošače, ali je ekonomska korist još veća, jer ova mreža takođe pomaže u informisanju i upozoravanju potrošača. Na primer, time što ih učimo da prepoznaju i izbegnu zamke različitih obmanjujućih praksi – navode iz ove mreže.
Da napomenemo da i Srbija ide u korak sa ovih uspešnim evropskim praksama. Od jula prošle godine, kada je aktivirana IT platforma za rešavanje ovih sporova, zabeleženo je 779 prijava potrošača, što dovoljno govori koliko je bilo opravdano uvođenje ove obaveze. Uključivanje trgovaca u vansudsko rešavanje potrošačkih sporova dalo je velike rezultate i vidi se razlika u odnosu na 2021. godinu, kada nije postojala obaveza trgovaca da učestvuju u vansudskom rešavanju potrošačkih sporova.
Kako su ranije za „Politiku” izjavili iz Ministarstva trgovine, uvođenje vansudskog rešavanja sporova doprinelo je većem poverenju potrošača kako u privatni, tako i javni sektor. Prema podacima Ministarstva trgovine, od ukupnog broja prijava rešeno je 495 predmeta, a od toga 171 zaključenjem sporazuma između trgovaca i potrošača. Osim toga, formiran je i Nacionalni savet za zaštitu prava potrošača, u koju je uključena i Privredna komora Srbije, što je omogućilo da se i privatni sektor uključi u ovu oblast i da se poboljša komunikacija privrede i potrošača. Inače, iz Ministarstva trgovine su najavili dalje jačanje zaštite prava potrošača, uključivanje lokalne samouprave i edukaciju učenika u školama.