Rasprodaja na neodređeno

Bez autora
Jul 31 2011

Uvodi se novim propisima red na tržištu, ali trgovci stalno traže načine kako da doskoče tim pravilima i da, recimo, često obmanu kupce prilikom rasprodaja. Poštuje se isticanje cena, deklaracija, obaveštenja kupaca u kom roku gde i kako mogu da se žale na neispravnu robu. Ali primetno je da su najveća odstupanja kod tzv. prodajnih podsticaja - akcija, popusta, rasprodaja, sniženja, promocija. Većina trgovaca ističe prethodnu i sadašnju cenu kod rasprodaja, ali se retko precizno, a to je najveći problem, ističe period važenja tih sniženja. To je vrlo važno zbog isticanja zaliha. Postoji po novim propisima jasan stav kako da se odredi vrsta akcije, period važenja i posebni uslovi kod nagrađivanja. Ne može, dodaje naš sagovornik, da se reklamira jednomesečni popust, a da pritom kupci posle nekoliko dana ne nađu robu na sniženju. To je nezakonito i u takvim slučajevima donosi se rešenje da se to otkloni, ali sledi i prijava za privredni prestup. U slučajevima kada se trgovci ogluše o ta rešenja, onda sledi zabrana obavljanja delatnosti.

Rasprodaja na neodređenoUvodi se novim propisima red na tržištu, ali trgovci stalno traže načine kako da doskoče tim pravilima i da, recimo, često obmanu kupce prilikom rasprodaja.

Poštuje se isticanje cena, deklaracija, obaveštenja kupaca u kom roku gde i kako mogu da se žale na neispravnu robu...

Ali primetno je da su najveća odstupanja kod tzv. prodajnih podsticaja - akcija, popusta, rasprodaja, sniženja, promocija, pokazuju izveštaji tržišnih inspektora na terenu.

- Većina trgovaca ističe prethodnu i sadašnju cenu kod rasprodaja, ali se retko precizno, a to je najveći problem, ističe period važenja tih sniženja - naglašava Nebojša Milanović, tržišni inspektor Odeljenja za Beograd pri Ministarstvu trgovine.

- To je vrlo važno zbog isticanja zaliha.

Postoji po novim propisima jasan stav kako da se odredi vrsta akcije, period važenja i posebni uslovi kod nagrađivanja. Ne može, dodaje naš sagovornik, da se reklamira jednomesečni popust, a da pritom kupci posle nekoliko dana ne nađu robu na sniženju. To je nezakonito i u takvim slučajevima donosi se rešenje da se to otkloni, ali sledi i prijava za privredni prestup. U slučajevima kada se trgovci ogluše o ta rešenja, onda sledi zabrana obavljanja delatnosti.

Na naše pitanje da li su uočene neke nepravilnosti u tom lokalu, inspektor je rekao „da je u delu kontrole u kom smo ga zatekli zasada sve po propisu“.

Inspektori sada, prema novim propisima, idu u kontrole, bez ulaženja u rešavanje reklamacija i sporova između prodavca i potrošača. Od ove godine ukinuta im je uloga arbitra na tržištu i ne mogu više da idu u trgovine i firme bez prethodno dobijenog naloga.

- Novim zakonskim aktom inspektori više ne mogu da naplate kaznu na terenu - objašnjava Milanović.

- Ali inspektori i dalje obavljaju poslove nadzora na terenu, primaju prijave potrošača kada im se oni direktno obrate i rešavaju probleme u svojoj nadležnosti. U slučajevima kada je problem u nadležnosti udruženja za zaštitu potrošača, inspektor ih upućuje na Odeljenje za zaštitu potrošača. To nije nalog Ministarstva, već zakonska odredba.

Kazne

Inspektor zapisnički konstatuje učinjene nepravilnosti u poslovanju preduzetnika i za njih podnosi prijavu za privredni prestup. Samim tim, inspektor više nema ovlašćenje da izriče novčane kazne niti da ih na licu mesta naplaćuje, već vrstu i visinu novčane kazne određuje sud.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik