Iako trgovci u Republici Srpskoj ovih dana privlače kupce plakatima o rasprodajama i cijenama robe nižim i do 80 odsto, realno sniženje često je mnogo manje od istaknutog. Izlozi većine trgovina odjećom, obućom i tehničkim proizvodima u Republici Srpskoj oblijepljeni su natpisima o sniženju i totalnoj rasprodaji robe, ali kupci se često neugodno iznenade kada shvate da su artikli tek neznatno jeftiniji. U nekoliko slučajeva inspektori su utvrdili da je trgovac prije sniženja povisio cijenu robe. U ovim slučajevima izricane su kazne od 2.500 do 5.500 maraka za trgovca, te kazne od 500 do 1.000 maraka za odgovorno lice u pravnom licu. Veoma je teško pratiti način na koji trgovac povećava ili snižava cijene robe. Nerazumljivo je po kojim maržama se to može opravdati, ali trgovci obično imaju odgovor i na to.
Iako trgovci u Republici Srpskoj ovih dana privlače kupce plakatima o rasprodajama i cijenama robe nižim i do 80 odsto, realno sniženje često je mnogo manje od istaknutog.
Izlozi većine trgovina odjećom, obućom i tehničkim proizvodima u Republici Srpskoj oblijepljeni su natpisima o sniženju i totalnoj rasprodaji robe, ali kupci se često neugodno iznenade kada shvate da su artikli tek neznatno jeftiniji.
Glavni republički tržišni inspektor Borka Surtov kaže da su u nekoliko slučajeva inspektori utvrdili da je trgovac prije sniženja povisio cijenu robe.
- U ovim slučajevima izricane su kazne od 2.500 do 5.500 maraka za trgovca, te kazne od 500 do 1.000 maraka za odgovorno lice u pravnom licu - rekla je Surtov.
Pomoćnik ministra trgovine i turizma Republike Srpske Dušanka Tegeltija kaže da je veoma teško pratiti način na koji trgovac povećava ili snižava cijene robe.
- Nerazumljivo je po kojim maržama se to može opravdati, ali trgovci obično imaju odgovor i na to - kaže Tegeltija i dodaje da trgovci različito tumače termine "akcija", "sniženje" ili "rasprodaja".
Ona je dodala da je u izradi zakon o zaštiti potrošača Republike Srpske, kojim bi trebalo da budu definisane neke stvari koje nedostaju postojećem Zakonu o zaštiti proizvođača BiH.
Predsjednik Pokreta potrošača Republike Srpske Dragutin Bošković smatra da trgovci uspješno koriste neznanje i neinformisanost kupaca.
- Roba na rasprodaji mora da bude izdvojena, a kupcu se na njegov zahtjev mora objasniti zašto je cijena snižena, da li tom proizvodu ističe rok, ima li grešku, a to prodavci rijetko rade. Sa druge strane, zbog neinformisanosti, potrošači ni ne traže objašnjenja od trgovaca - rekao je Bošković.
Menadžer prodaje u banjalučkom butiku "Čarapko" Tatjana Šajić kaže da u ovoj radnji paze na to da najmanje jedna petina svih proizvoda na rasprodaji bude snižena u skladu sa najvećim procentom sniženja.
- Prošle godine imali smo problema jer nismo znali za ovo i bili smo upozoreni - istakla je Šajićeva.
Zakon
Prema Zakonu za zaštitu potrošača BiH cijena proizvoda prije i poslije sniženja mora biti jasno i vidljivo označena. Ako je procenat sniženja cijena objavljen u rasponu od, na primjer, 50 do 70 odsto, tada najveći procenat sniženja, dakle onaj od 70 odsto, treba da se odnosi najmanje na jednu petinu vrijednosti svih proizvoda na rasprodaji.