Vrednost i količina mesa, mleka i prerađevina izvezenih na rusko tržište, zahvaljujući dobijenim dozvolama, jeste u porastu. U Privrednoj komori Srbije očekuju da će uskoro još prerađivača mesa dobiti izvoznu dozvolu, pa će do kraja godine i vrednost izvezenih prehrambenih proizvoda nekoliko puta nadmašiti prošlogodišnja dva miliona dolara. Trgovci iz Rusije i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza zainteresovani su za kupovinu mesa i mesnih prerađevina iz Srbije, ali dobri poznavaoci tog tržišta kažu da se više traže mlečne prerađevine, pre svega sirevi. Mlekara "Kuč", na primer, od aprila je na ruskom tržištu prodala 40 tona robe. Po ugovoru, imaju obavezu da isporuče robu u vrednosti milion evra na godišnjem nivou. Najava, posle analiza, pokazuje da može da ide i duplo veća količina. "Šabačka mlekara" je za nepuna četiri meseca od dobijanja dozvole u Rusiju izvezla robu vrednu pet miliona evra, uglavnom sireve. Šest klanica u Srbiji ima dozvole za izvoz mesa i prerađevina, ali neke, nažalost, još nisu zaključile ugovore sa ruskim trgovcima...
Vrednost i količina mesa, mleka i prerađevina izvezenih na rusko tržište, zahvaljujući dobijenim dozvolama, jeste u porastu. U Privrednoj komori Srbije očekuju da će uskoro još prerađivača mesa dobiti izvoznu dozvolu, pa će do kraja godine i vrednost izvezenih prehrambenih proizvoda nekoliko puta nadmašiti prošlogodišnja dva miliona dolara.
Trgovci iz Rusije i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza zainteresovani su za kupovinu mesa i mesnih prerađevina iz Srbije, ali dobri poznavaoci tog tržišta kažu da se više traže mlečne prerađevine, pre svega sirevi.
Mlekara "Kuč", na primer, od aprila je na ruskom tržištu prodala 40 tona robe.
"Mi, po ugovoru, imamo obavezu da isporučimo robu u vrednosti milion evra na godišnjem nivou. Najava, posle analiza, pokazuje da može da ide i duplo veća količina", kaže Jezdimir Kuč iz te kragujevačke mlekare.
"Šabačka mlekara" je za nepuna četiri meseca od dobijanja dozvole u Rusiju izvezla robu vrednu pet miliona evra, uglavnom sireve.
Šest klanica u Srbiji ima dozvole za izvoz mesa i prerađevina, ali neke, nažalost, još nisu zaključile ugovore sa ruskim trgovcima. Oni koji u Rusiji prodaju zamrznuto svinjsko meso žale se na skup transport, pošto moraju da zaobilaze zemlje Evropske unije, koje ne dozvoljavaju vakcinaciju protiv svinjske kuge. Sa izvozom junetine nemaju teškoća.
"Pre dvadeset dana 'Juhor' je dobio dozvolu za izvoz junećeg mesa u Rusiju. Očekujem da ćemo sa cenom biti konkurentni, jer će biti omogućen direktan transport do teritorije Rusije", kaže Spomenka Radivojević iz "Delta agrara".
U novosadskoj "Neoplanti" očekuju da će uskoro, pored smrznutog svinjskog mesa, kupcima u Rusiji ponuditi i prerađevine.
"Trenutno smo u pregovorima za plasman naših prerađevina, naših robnih marki kao i uslužna proizvodnja za ruske kompanije pod njihovim robnim markama" kaže Slobodan Vasilić iz "Neoplante" u Novom Sadu.
Stručnjaci Privredne komore Srbije zaduženi za tržište Rusije i zemalja bivšeg Sovjetskog saveza očekuju da će se do kraja godine poslovi proširiti.
"To znači da su nove dozvole doprinele da taj izvoz bude veći. Očekuje se da će do kraja godine još nekoliko klanica dobiti saglasnost ruske veterinarske službe, samim tim i izvoz će biti veći", kaže Miroslav Mitković iz PKS-a.
Srbija ima kapacitete za povećanje izvoza proizvoda mlekarske i klanične industrije na tržište Rusije. Poznavaoci prilika u toj oblasti ističu da je potrebno da se potpišu ugovori i sa domaćim proizvođačima sirovina, jer se samo tako mogu ostvariti predviđanja da će vrednost izvoza do kraja godine dostići deset miliona dolara.