Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin i predsednik Centra za međunarodnu trgovinu privrednih komora Regije Abruco Daniele Beći, potpisali su Sporazum o saradnji, kao okvir za dalji razvoj privrednih odnosa Srbije i Italije i unapređenje komorskih sistema. Italija je godinama prvorazredni spoljnotrgovinski partner Srbije, tako da su očekivanja da u ovoj godini obim spoljnotrgovinske razmene dve zemlje dostigne rekordnih tri milijarde dolara. U prva četiri meseca ove godine stopa pokrivenosti uvoza izvozom sa Italijom dostigla je 94 posto. U poslednje tri godine robna razmena je udvostručena, a u poslednjih pet godina robni tokovi između Srbije i Italije povećani su pet puta.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin i predsednik Centra za međunarodnu trgovinu privrednih komora Regije Abruco Daniele Beći, potpisali su Sporazum o saradnji, kao okvir za dalji razvoj privrednih odnosa Srbije i Italije i unapređenje komorskih sistema.
Italija je godinama prvorazredni spoljnotrgovinski partner Srbije, tako da su očekivanja da u ovoj godini obim spoljnotrgovinske razmene dve zemlje dostigne rekordnih tri milijarde dolara. U prva četiri meseca ove godine stopa pokrivenosti uvoza izvozom sa Italijom dostigla je 94 posto. U poslednje tri godine robna razmena je udvostručena, a u poslednjih pet godina robni tokovi između Srbije i Italije povećani su pet puta.
U Italiju se najviše izvozi obuća i odeća, poljoprivredno prehrambeni proizvodi, voće i povrće, kao i proizvodi crne i obojene metalurgije, a uvozimo robu široke potrošnje, automobile i kamione, belu tehniku i konditorske proizvode.
Srbiji je potrebno oko dve milijarde dolara investicija godišnje, kako bi naša zemlja mogla da ostvari dinamiku razvoja koju je imala 2008. godine. Poljoprivredno prehrambena, drvna i industrija nameštaja, kao i metalska industrija, najperspektivnije su oblasti za saradnju dveju država.
U Srbiji su prisutne mnoge italijanske firme ne samo kroz kupoprodajne, već i po osnovu dugoročnih i stabilnih odnosa, realizovanih privatizacija, zajedničkih ulaganja i grinfild investicija. Renomirane italijanske firme kao što su Sfir, Fantoni, Benetton, Klacedonija, Pompea i Fiat prepoznale su svoj trajni interes saradnje sa srpskim tržištem što predstavlja podsticaj i ostalim italijanskim kompanijama koje žele da internacionalizuju svoje aktivnosti.
U Srbiji posluje oko 250 italijanskih firmi koje zapošljavaju 20.000 radnika. Italija je šesti investitor u Srbiji sa oko 800 miliona dolara investicija u proteklih deset godina, izuzimajući investiciju Fiata.
Srbija Italiji predstavlja ne samo zanimljivo tržište, već i odskočnu dasku privrednicima za izvozne poslove u Rumuniju i Rusiju. Italijanske kompanije preko Srbije, imaju veliku šansu da se okrenu novim tržištima sa kojima naša zemlja ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Sporazume o slobodnoj saradnji Srbija ima sa Rusijom, Belorusijom, Kazahstanom, zemljama CEFTA, EU i Turskom i to može biti od velikog značaja za italijanske kompanije.