Američki Senat i Kongres su, u okviru produžetka Generalnog sistema preferencijala (GSP - Generalized System of Preferences), potvrdili i Srbiju na listi zemalja kojima je dozvoljen preferencijalni režim izvoza u SAD. Tako je kompanijama iz Srbije omogućen bescarinski izvoz preko 4.000 proizvoda u SAD do 31. jula 2013. godine.Takođe, Kongres je potvrdio da će svim uvoznicima robe iz zemalja sa liste GSP biti isplaćena potraživanja za carine retroaktivno i za celu 2011. godinu.
Američki Senat i Kongres su, u okviru produžetka Generalnog sistema preferencijala (GSP - Generalized System of Preferences), potvrdili i Srbiju na listi zemalja kojima je dozvoljen preferencijalni režim izvoza u SAD.
Tako je kompanijama iz Srbije omogućen bescarinski izvoz preko 4.000 proizvoda u SAD do 31. jula 2013. godine. Takođe, Kongres je potvrdio da će svim uvoznicima robe iz zemalja sa liste GSP biti isplaćena potraživanja za carine retroaktivno i za celu 2011. godinu.
GSP je sredstvo trgovinske politike, koje predviđa da putem primene carinskih povlastica razvijene zemlje - davaoci preferencijala podstiču izvoz, industrijalizaciju i povećanje stope ekonomskog rasta zemalja u razvoju - korisnika preferencijala. Preferencijalna trgovina podrazumeva da se u SAD mogu uvoziti proizvodi iz više od 140 zemalja, uključujući i R. Srbiju, bez carina ili sa minimalnom carinom.
Bescarinski izvoz odnosi se na najveći broj industrijskih i poljoprivrednih proizvoda, sa izuetkom većine tekstilnih proizvoda, odeće i obuće, satova, ručnog putnog pribora, radnih rukavica, kožne odeće, čelika i proizvoda, stakla i proizvoda i proizvoda elektronike. Roba treba da zadovolji i kriterijum porekla, odnosno mora da bude proizvedena u Srbiji sa najmanje 35 posto vrednosti i da bude direktno isporučena iz Srbije.
Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin istakao je da se ovim formalno zatvara krug tržišta koja zajedno broje oko milijardu stanovnika, na koja se srpski proizvodi izvoze bez ili sa minimalnim carinama, pa je ovo dobra vest i za zainteresovane investitore. Ulagači koji dođu ovde da proizvode za izvoz mogu da računaju na značajne uštede u plasmanu tih proizvoda, a samim tim i na njihovu veću konkurentnost na željenim tržištima. Kompanije iz Srbije i njihovi uvoznici u SAD nisu koristili ove olakšice u dovoljnoj meri i ovo može da nam bude dobro podsećanje da to treba da iskoriste. U narednim godinama povećaće se prisutnost domaćih kompanija na teritoriji SAD, što kroz sajamske nastupe, što kroz direktne “b2b” kontakte, dodaje Laganin.