Trgovci počeli da snižavaju cene osnovnih namirnica

Bez autora
Jan 29 2024

Bez obzira na to što zvanični podaci pokazuju da inflacija iz meseca u mesec slabi, prosečan potrošač u Srbiji taj efekat i dalje ne vidi toliko jasno na rafovima.

U Srbiji se i dalje najviše novca iz kućnog budžeta troši na hranu i to je razlog što i trgovci prate jedni druge da bi bili konkurentni i da bi privukli kupce. Stručnjaci kažu da ne očekuju veći rast cena hrane u ovoj godini, a ukoliko bi i bilo poskupljenja na nivou primarne proizvodnje, to ne bi uticalo mnogo na cene na rafovima, jer su one i u ovom trenutku značajno iznad cena primarnog sektora.

– Očekujem da će ovo biti ipak godina relativno stabilnih cena, sve i da dođe do poskupljenja to više neće biti drastično kao što se desilo 2022. godine, kada smo imali cenovni bum – kaže za „Politiku” agroekonomski stručnjak Žarko Galetin. Kako objašnjava, već krajem prošle godine našli smo se u situaciji da smo imali velike razlike između cena u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, onih prerađivačkih i na kraju cena koje sačekaju kupce u trgovinama. I zvanična statistika ide u prilog tome i prema podacima iz oktobra, sve cene u primarnoj proizvodnji su bile „u minusu” u odnosu na septembar, dok su one međugodišnje bile u padu. A kako to izgleda iz percepcije kupca i koliko novca nam treba za kupovinu jedne prosečne korpe izabranih proizvoda u kojoj su se, osim osnovnih namirnica poput brašna, ulja, šećera, mleka, našli i pileće meso, prerađevine, sir, voće i povrće. Kao i prošlog meseca, reč je o korpi koju najveći broj potrošača u jednoj većoj kupovini nabavlja. Da podsetimo, upoređivani su proizvodi privatne robne, odnosno trgovačke marke koji su kod svih trgovaca sve prodavaniji (jer imaju niže cene). Da bi bili uporedivi, gramaža je kod svih svedena na istu meru, litar i kilogram, osim u slučaju paštete, pošto smo u prethodnom upoređivanju imali zamerku trgovaca da „niko ne kupuje kilogram paštete”. S obzirom na to da u pojedinim robnim grupama ne postoji proizvod privatne robne marke, u tim slučajevima uzimali smo u obzir najnižu cenu na rafu. Trgovci su u odnosu na prošli mesec snizili cene pojedinih artikala, pa je razlika u ceni kilograma kačkavalja ovog puta prepolovljena, umesto 400 dinara, koliko je iznosila u decembru, sada iznosi 200 dinara u odnosu na najnižu koja se može kupiti kod ova tri trgovca. Korpa od 30 artikala i ovog puta je najniža u „Lidlu” i iznosi 9.829,19 dinara, a najskuplja je u „Idei” – 10.678,20 dinara. „Idea” je, da podsetimo, prošlog meseca imala 17 artikala na sniženju, dok ovog meseca ima jedan više – čak 18 sniženih cena. Kupci najjeftiniji pileći file mogu da kupe u „Maksiju”, gde je na akciji i košta 589 dinara po kilogramu, dok je i u „Idei” na sniženju, ali košta 100 dinara više. U „Lidlu” je za razliku od prošlog meseca niža cena putera, koji sada na akciji košta 1.039,96 dinara, što je oko 350 dinara manje nego u decembru.

Cene voća su se u odnosu na prošli mesec menjale, posebno u slučaju pomorandži, koje su čak 100 dinara jeftinije. Limun je i dalje na akciji, ali ovog puta je skuplji 40 dinara, dok banane i dalje drže cenu od 189,99 dinara kod sva tri trgovca. Razlika u cenama vidi se i u slučaju paradajza, koji se po kilogramu kreće od 229,99 do 299,99 dinara. Sveže i dugotrajno mleko i pavlaka nisu menjali cene, kao ni ulje, šećer i brašno koji imaju ujednačene cene u svim trgovinama u kojima smo upoređivali cene. Kada je reč o prerađevinama, sniženje se vidi i u slučaju pileće posebne kobasice, koju su trgovci pojeftinili najviše 60 dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik